VAT - moment powstania obowiązku podatkowego

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 10-07-2012 r.

Niezwykle istotne na gruncie podatku VAT jest prawidłowe rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego. Decyduje on bowiem o momencie odprowadzenia podatku. Przyjęta w ustawie o VAT zasada, przewiduje jednak sporo wyjątków, o których warto pamiętać.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru albo wykonania usługi. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Taką zasadę stosuje się również do faktur za częściowe wykonanie usługi.

Należy jednak podkreślić, iż w przypadku otrzymania przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ustawa o VAT przewiduje wyjątki od zasady ogólnej dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego. I tak, obowiązek podatkowy powstaje również m.in. z chwilą:

  • upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:
    • dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
    • świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
    • świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
  • otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług:
    • transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
    • spedycyjnych i przeładunkowych,
      w portach morskich i handlowych,
    • budowlanych lub budowlano-montażowych; stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

 

  • otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej;
  • otrzymania zapłaty – w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym;
  • otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z dniem wystawienia faktury – z tytułu usług komunikacji miejskiej;

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31211 )
Array ( [docId] => 31211 )