VAT od taksy notarialnej nadal bez regulacji

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 27-02-2023 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zajmuje się sprawą praktyki stosowanej przez notariuszy, która polega na doliczaniu przez nich podatku od towarów i usług do taksy notarialnej. To sprawia, że określone przepisami wysokości notarialnego wynagrodzenia, w oczach konsumentów odbiegają od realiów. 

O interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie naliczania podatku VAT do taksy notarialnej pisaliśmy jeszcze w maju 2022 r. w artykule: Wysokość taksy notarialnej - czy można doliczyć VAT  Niestety mimo upływu czasu problem nadal pozostaje aktualny. W związku z czym Rzecznik Praw Obywatelskich podejmuje kolejną próbę. Tym razem już nie prosi o zajmowanie stanowisk - te otrzymał wcześniej od Krajowej Rady Notarialnej, Ministra Sprawiedliwości i Ministra Finansów. Tym razem zwraca się do posłów i senatorów, aby podjęli inicjatywę ustawodawczą, która pozwoli uniknąć wątpliwości w jaki sposób i czy w ogóle, notariusze do swojej taksy mają doliczać VAT. 

 

Prezes Krajowej Rady Notarialnej wyjaśnił, że praktyka doliczania podatku od towarów i usług do taksy notarialnej jest stosowana od wielu lat. Tyle, że - biorąc pod uwagę opinie resortu finansów - taka praktyka nie jest zgodna z przepisami, bo jego zdaniem podatek VAT nie powinien być doliczany do wynagrodzenia ustalonego przez notariusza, tylko stanowić już jego część składową. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że zasadne byłoby przeprowadzenie obszernej analizy przepisów dotyczących taksy notarialnej, a także orzecznictwa zarówno pojawiającego się na gruncie krajowym jak i w Unii Europejskiej - dostrzega potrzebę wydania interpretacji ogólnej bądź podjęcia prac legislacyjnych. To z kolei zrodziło kolejne wątpliwości o zgodność z prawem i czy czasem praktyka stosowana przez notariuszy nie narusza praw korzystających z jego usług obywateli. 

Składane wyjaśnienia są raczej niespójne, a co za tym idzie można śmiało dojść do wniosku, że obowiązujące przepisy nie są wystarczająco jasne i nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy notariusz może doliczyć VAT do taksy notarialnej, czy też nie. 

Ważne: Rzecznik Praw Obywatelskich konsekwentnie stoi na stanowisku, że językowa wykładnia przepisów nie pozwala na podwyższenie taksy notarialnej o podatek VAT. Jego zdaniem odmienna interpretacja prowadziłaby do niedopuszczalnej wykładni rozszerzającej. 

Źródło:

Informacja umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42706 )
Array ( [docId] => 42706 )