VAT w usługach transportowych powstaje na zasadach ogólnych  

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-08-2013 r.

Termin wystawienia faktury dokumentującej wykonaną usługę transportową lub spedycyjną, zależy od przyjętego przez podatnika sposobu określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Tak uznał minister finansów w interpretacji ogólnej z 8 sierpnia 2013 roku (PT3/033/2/323/AEW/13/RD82408).

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 16 maja 2013 roku w sprawie C-169/12 (TNT Express Worldwide Poland) uznał, że art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT są sprzeczne z art. 66 dyrektywy 2006/112/WE. Przypomnijmy, że na gruncie polskich przepisów VAT od usług transportowych i spedycyjnych staje się wymagalny w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż 30. dnia, licząc od wykonania usługi. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy faktura została wystawiona wcześniej i przewiduje późniejszy termin zapłaty.

Z uwagi na zakwestionowanie przez TSUE poprawności ww. przepisu ustawy o VAT, minister finansów uznał, że to do podatnika należy wybór, czy przy usługach transportowych i spedycyjnych znajdzie zastosowanie dedykowany dla nich moment powstania obowiązku podatkowego określony tym ww. przepisem. Podatnicy wykonujący tego typu usługi powinni uznać, że:
  • niebędąc zobowiązanymi do wystawiania faktury rozpoznają obowiązek podatkowy zgodnie z zasadą wskazaną w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT tj. z momentem wykonania usługi, lub
  • będąc zobowiązanym do wystawienia faktury wykazują obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Zastosowanie jednego z ww. momentów powstania obowiązku podatkowego (tj. wskazanego w art. 19 ust. 4 lub ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT) determinuje właściwy termin wystawienia faktury, stosownie do postanowień przewidzianych w rozporządzeniu ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zatem w przypadku określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy zastosowaniu art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT, faktury powinny być wystawiane zgodnie z § 11 ust. 1 ww. rozporządzenia. Należy to zrobić nie później, niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Natomiast w przypadku określenia momentu powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, faktury powinny być wystawiane zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia. Będzie to, więc najpóźniej 7 dzień od wykonania usługi.

Minister finansów przypomniał jednocześnie, że 1 stycznia 2014 r. wchodzi w życie ustawa z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która uchyli m.in. art. 19 ustawy o VAT. W nowo dodanym art. 19a zostaną wprowadzone nowe zasady określania momentu powstawania obowiązku podatkowego. W konsekwencji ta interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do czynności wykonanych przed l stycznia 2014 roku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31457 )
Array ( [docId] => 31457 )