Ważne zmiany w odliczaniu VAT od paliwa od 1 lipca

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Tomasz Krywan
Data: 24-06-2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. podatnicy będą mogli korzystać z prawa do odliczania 50% wydatków na paliwo wykorzystywane do aut osobowych użytkowanych do celów mieszanych. Od tego dnia przestaje bowiem obowiązywać czasowo wprowadzony zakaz odliczania VAT od tych wydatków.

Do końca czerwca 2015 roku obowiązuje tymczasowy przepis wyłączający, co do zasady, możliwość odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliw wykorzystywanych do napędu:

  1. samochodów osobowych oraz
  2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
    a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
    b) 2 - gdy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
    c) 3 lub więcej - jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy uzyskują możliwość odliczania 50% podatku naliczonego przy nabywaniu paliw wykorzystywanych do napędu do takich pojazdów. Zmiany w przepisach dotyczą samochodów osobowych. Za takie uznaje się również pojazdy samochodowe, które nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, np. motocykle czy większość czterokołowców (quadów). Ponadto przepisy dotkną także pojazdów innych niż samochody osobowe, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg (w przypadku pojazdów posiadających tylko miejsce dla kierowcy), 493 kg (w odniesieniu do pojazdów dwumiejscowych) albo 500 kg (w przypadku pojazdów o więcej niż dwóch miejscach).

Zmiana w ustawie spowodowała, że od 1 lipca 2015 r. samochody z punktu widzenia odliczeń VAT dzielą się nie na trzy, lecz na dwie grupy. Chodzi o:

  1. Samochody uprawniające do pełnych odliczeń, oraz
  2. samochody uprawniające do odliczania połowy kwot podatku od związanych z nimi wydatków w całym zakresie, w tym od wydatków na paliwo.

Omawiana zmiana dotyczy nie tylko samochodów, ale również motocykli i większości quadów. Stanowią bowiem pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów ustawy Prawo ruchu drogowym. Z uwagi na to, że nie są to pojazdy samochodowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony - stanowią pojazdy samochodowe w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 34 ustawy o VAT). Po 30 czerwca podobnie jak w przypadku samochodów osobowych także w przypadku motocykli i quadów podatnicy mogą odliczać połowę VAT z faktur za paliwo. Od 1 lipca nie jest jednak możliwe odliczanie VAT z faktur za paliwo kupione przed tym dniem.

Trzeba też pamiętać, że od 1 lipca 2015 r. limit 50% dotyczy większości, lecz nie wszystkich pojazdów. Podatnicy wykorzystujący takie samochody i inne pojazdy samochodowe wyłącznie do działalności gospodarczej nadal mogą odliczać podatek z faktur za paliwo (oraz z faktur dokumentujących inne wydatki związane z pojazdami samochodowymi) w całości.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37403 )
Array ( [docId] => 37403 )

Array ( [docId] => 37403 )