Zapraszamy do udziału w Tygodniu z Portalem FK

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 08-02-2016 r.

Zmiany w sposobie korygowania kosztów, obszerna nowelizacja Ordynacji podatkowej, zmiany w VAT dotyczące prewspółczynnika. To tylko niektóre nowe regulacje, które obowiązują od początku roku. Bądź na bieżąco i tylko teraz korzystaj z Portalu FK za darmo, a nie zaskoczą Cię żadne zmiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej

Możliwość występowania przez grupę podatników ze wspólnym wnioskiem o interpretację do ministra finansów to jedna ze zmian, wprowadzonych do Ordynacji podatkowej. Od 1 stycznia 2016 r. z wnioskiem uzyskanie interpretacji może również występować zamawiający w rozumieniu Prawa zamówień publicznych w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym.

Ważne zmiany w podatkach dochodowych

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy dotyczące korekt przychodów oraz kosztów podatkowychwynikających ze zdarzeń mających wpływ na zmianę podstawy opodatkowania. Nowe regulacje nie mają zastosowania do faktur korygujących, których przyczyną wystawienia jest błąd rachunkowy popełniony na fakturze pierwotnej lub inna oczywista omyłka.

Zapraszamy do udziału w Tygodniu Portalu FK. Korzystaj z aktualnych wyjaśnień ekspertów, oglądaj za darmo szkolenia online.

Warto też pamiętać, że wraz z początkiem roku przestał obowiązywać uciążliwy dla przedsiębiorców art. 15b ustawy o CIT oraz art. 24d ustawy o PIT wyłączający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych przez podatnika faktur.

Zmiany w VAT

Od początku roku obowiązują przepisy o tzw. prewspółczynniku. Zobowiązane do ich stosowania są między innymi, jednostki sektora finansów publicznych (np. gminy czy jednostki budżetowe), które prowadzą działalność stanowiącą działalność gospodarczą w rozumieniu VAT oraz niestanowiącą takiej działalności. Co te zmiany oznaczają w praktyce? Wyjaśniamy w Portalu FK.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz w Portalu FK.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38555 )
Array ( [docId] => 38555 )