Zerowy VAT na gaz i pellet

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-08-2022 r.

Możliwe, że od 1 października do 31 grudnia 2022 r., stawka podatku od towarów i usług na gaz płynny LPG, olej opałowy oraz pellet będzie wynosiła 0%. 

Zmianę stawki podatku VAT w odniesieniu do pelletu, oleju opałowego i gazu płynnego LPG pod warunkiem, że nie jest on wykorzystywany do napędu silników spalinowych, przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. 

 

Zmiana stawki ma być ściśle określona w czasie. W tym samym okresie, sprzedawca dokonujący sprzedaży tych towarów, będą zobowiązani umieścić wyraźną informację o tym, że w tym właśnie okresie stawka VAT została obniżona do 0%. Senat podjął 4 sierpnia 2022 r uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu tej ustawy, na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji. 

Zahamowanie wzrostu cen

Senat uzasadnia swój projekt chęcią zahamowania wzrostu cen. Wyłączenie LPG wykorzystywanego do napędzania silników spalinowych wynika z faktu, że projektowane przepisy mają chronić osoby, które wykorzystują gaz do ogrzewania mieszkania. Ma to także stanowić odzwierciedlenie zasady równego traktowania takich osób, które nie mogą wykorzystywać gazu ziemnego.

Dyskryminacja?

Zdaniem Senatu, obecnie obowiązujące przepisy prowadzą do dyskryminacji osób, które nie używają gazu ziemnego do ogrzewania. Przypomnijmy, że aktualna regulacja przewiduje stawkę 0% dla osób ogrzewających domy gazem ziemnym, jednak zarówno te wykorzystujące w tym celu LPG, jak i olej opałowy, czy pellet nie mogą skorzystać z takiego rozwiązania. 

Ważne: Zdaniem Senatu obecne przepisy dyskryminują głównie mieszkańców wsi, którzy nie mają możliwości ogrzewać swoich domów gazem ziemnym. 

Jakie będą skutki zmiany?  

Zmiana przepisów niewątpliwie przyczyni się do obniżenia wpływów do budżetu państwa pochodzących z VAT. Aktualnie stawka wynosi przecież 23% i ma zostać zmniejszona do zera. 

Ważne: Przewiduje się, że wprowadzone przepisy uszczuplają budżet państwa o około 604 mln zł w ciągu 3 miesięcy. 

Jednocześnie jednak Senat przewiduje pozytywne skutki społeczno-gospodarcze. Skutkiem społeczno-gospodarczym o których pisze Senat w swoim uzasadnieniu, ma być poprawa sytuacji finansowej gospodarstw domowych - przede wszystkim tych zagrożonych ubóstwem energetycznym. Dzięki takiemu ułatwieniu, nabędą zdolność do zakupu innych dóbr, przede wszystkim podstawowych dóbr konsumpcyjnych. 

Projekt ustawy został wniesiony w trybie tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, więc nie przeprowadza się konsultacji (art. 69 ust. 3 Regulaminu Senatu. 

Źródło:

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji opublikowany na oficjalnej stronie Senatu - portal senat.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42084 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42084 )