Zwolnienie od stosowania kasy fiskalnej

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 04-11-2012 r.

Jeśli rozpoczynasz lub już prowadzisz działalność możesz skorzystać ze zwolnienia w zakresie ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej. Głównymi powodami zwolnienia są uzyskiwane obroty.

Istotny jest limit obrotów

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).

Nie więcej niż 20.000 zł rocznie

I tak, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

  • do dnia przekroczenia w 2011 r. lub 2012 r. kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatników rozpoczynających sprzedaż w danym roku podatkowym,
  • do dnia 31 grudnia 2012 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących .

Wśród tych czynności jest dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia w sprawie kas.

Obecnie Ministerstwo Finansów dalej pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień od obowiązku instalowania kas fiskalnych.

Sprzedaż wysyłkowa a korzystanie ze zwolnienia

W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania możliwe jest tylko przez podatników, którzy prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

Podstawa prawna:

- art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.),
- § 2 ust. 1 pkt 1, § 3 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 138, poz. 930).


Zobacz także:

Autor: Izabela Nowacka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31268 )
Array ( [docId] => 31268 )

Array ( [docId] => 31268 )