Gminy jednak będą organizować lokale zamienne

Data: 09-04-2022 r.

Rzecznik Praw Obywatela prosi o wyjaśnienia sytuacji lokatorów mieszkań w budynkach wymagających rozbiórki. Gminy nie mają już obowiązku zapewnienia lokali zamiennych. Potrzebna jest pilna zmiana przepisów.

Obowiązki gmin zmieniły się z dniem 31 grudnia 2021 r. Od tego momentu jedynie właściciel budynku będzie miał obowiązek zapewnienia lokali zamiennych, jeśli budynek wymaga opróżnienia, ze względu na jego stan techniczny - czyli gdy wymaga remontu, czy nawet wyburzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich ostrzega, że realizacja tego obowiązku może być w wielu sytuacjach niemożliwa. 

Sytuacja lokatorów

Ochrona mieszkańców lokali w prywatnych budynkach zdecydowanie wymaga poprawy. Od początku roku 2022 obowiązują przepisy, zgodnie z którymi z miesięcznym okresem wypowiedzenia, taki lokator będzie również zobowiązany do opróżnienia lokalu, jeśli budynek wymaga rozbiórki lub remontu (art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy o ochronie praw lokatorów). Lokator ma prawo do lokalu zamiennego, a jego zorganizowanie spoczywa na gminie, gdy płacił czynsz regulowany - ale tylko do 31 grudnia 2021 r. 

Nie sposób co prawda w tym momencie przewidzieć skali problemu, ale można wyobrazić sobie sytuację, w której budynek zostaje zakwalifikowany do opróżnienia ze względu na katastrofalny stan techniczny. Gmina dysponująca własnymi zasobami lokalowymi ma niejednokrotnie kłopot z zagwarantowaniem lokali dla mieszkańców takiego budynku. A co dopiero prywatny właściciel. 

Rzecznik obawia się, że w takiej sytuacji, budynki zagrażające zdrowiu czy nawet życiu lokatorów nie będą opróżniane, bo właściciel nie będzie w stanie zapewnić lokali zastępczych. Rzecznik w swoim wystąpieniu podkreślił, że przepisy wymagają zmiany przede wszystkim ze względu na ochronę życia i zdrowia lokatorów. 

Resort podjął rękawicę

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada, że projekt nowych przepisów jest już w sejmie. Projekt przewiduje, że w przypadku najemcy opłacający czynsz i zostanie im wypowiedziana możliwość zajmowania lokalu na podstawie art. 11 ust. 2 pkt. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, gmina będzie zapewniała lokale zamienne aż do dnia 31 grudnia 2024 r. 

Ustawa z 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy o zapewnianiu dostępności

osobom ze szczególnymi potrzebami  jest już gotowa i czeka na podpis Prezydenta. Zmienia ona w art. 32  ustawy o ochronie praw lokatorów termin „do dnia 31 grudnia 2021 r.” na termin „do dnia 31 grudnia 2024 r.” Projekt zakłada, że zmiana będzie dotyczyła okresu od 1 stycznia 2022 r. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41607 )
Array ( [docId] => 41607 )