Pieniądze dla przyjmujących uchodźców - nowe przepisy od 16 marca

Data: 16-03-2022 r.

Każdy kto zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy może liczyć na świadczenie pieniężne. To w jakiej wysokości i na jakich zasadach określa rozporządzenie. Biorąc pod uwagę treść przygotowanych przepisów, można twierdzić, że w wielu przypadkach to nie rozporządzenie będzie decydować o świadczeniu, a wojewoda. Zgodnie z założeniem - przygotowane regulacje wchodzą w życie już 16 marca 2022 r. 

Świadczenie dotyczy osób, które udzielą zakwaterowania i wyżywienia obywatelowi Ukrainy, korzystającemu z przepisów specustawy, czyli przybyłemu na teren RP bezpośrednio przekraczając granicę ukraińsko-polską w związku z działaniami wojennymi, a także obywatelowi Ukrainy, którzy posiadają Kartę Polaka.

Świadczenie jest wypłacane przez gminę, ze środków, które zapewnia wojewoda. Tyle w ustawie. O tym jaka będzie wysokość tego świadczenia, oraz na jakich warunkach ma być przyznawane, ma zdecydować rozporządzenie. 

Projektowane przepisy miały uwzględnić z jednej strony sytuację samych obywateli - zarówno polskich jak i ukraińskich, perspektywę zakończenia wojny jak i - co równie ważne - stan budżetu państwa.

Znamy już treść rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty. Sprawdźmy na jakie wsparcie można liczyć.

Kwota dodatkowego świadczenia

Przygotowany projekt rozporządzenia potwierdził wcześniejsze deklaracje. Świadczenie zostało ustalone w wysokości 40 zł za osobę dziennie. 

Jeśli jednak to przedsiębiorca, osoba prawna, bądź jednostka organizacyjna zapewniła schronienie i wyżywienie dla uchodźców, a także w sytuacji gdy nie licząc na wsparcie, ktoś udzielał tego rodzaju pomocy jeszcze przed wejściem w życie ustawy - wojewoda może podjąć decyzję o podwyższeniu wysokości świadczenia. Rozporządzenie nie wskazuje jednak w jaki sposób to ma to nastąpić, ani nie określa do jakiej wysokości świadczenie może zostać podwyższone. 

Zgoda wojewody jest również wymagana aby przedłużyć wypłatę świadczenia na czas dłuższy niż 60 dni. Jeśli dotyczy to indywidualnej sprawy, to czas ten może zostać wydłużony na czas określony. Jeśli natomiast to grupa podmiotów, to wojewoda może wydłużyć wypłatę świadczenia z urzędu. I podobnie w tym przypadku - nie ma żadnych ram, w którym ta decyzja powinna się mieścić.

Świadczenie jest wypłacane zawsze na podstawie złożonego wniosku i jest wypłacane z dołu. Nie dzieje się to jednak w trybie natychmiastowym i automatycznym, ponieważ termin rozpatrzenia złożonego wniosku o wypłatę wynosi miesiąc od dnia jego złożenia w urzędzie gminy. 

Ważne: Świadczenie jest wypłacane za okres 60 dni - dotyczy to zakwaterowania i wyżywienia dla jednej osoby. Jeśli jednak po tych 60 dniach, dana osoba otoczy opieką innego uchodźcę, to będzie miała prawo ubiegać się o to świadczenie ponownie. 

Kontrola gminy

Organy gminy zyskują możliwość sprawdzenia, jak faktycznie wygląda to zakwaterowanie i wyżywienie. Robią to za pośrednictwem upoważnionych pracowników urzędu gminy

Ważne: Świadczenie za zakwaterowanie i wyżywienie dla obywatela Ukrainy nie będzie przyznane, jeśli zagwarantowane mu warunku zagrażają życiu lub zdrowiu, lub we wniosku o przyznanie świadczenia podano nieprawdę. 

Wydaje się, że choć rozporządzenie miało tak naprawdę porządkować system wypłat świadczenia, to tak naprawdę nadal przepisy te wymagają doprecyzowania. Wiele wskazuje na to, że wojewoda ma bardzo dużą swobodę w decydowaniu kto i jak długo świadczenie będzie mógł pobierać. Rozporządzenie nie wprowadza żadnych ram, którym wojewodowie są podporządkowani. A raczej nie taki był cel delegacji ustawowej dającej podstawę do wydania omawianego rozporządzenia. 

Źródło:

Informacja Kancelarii Rady Ministrów - oficjalny portal gov.pl
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty wraz z uzasadnieniem - numer RD509 - legislacja.gov.pl

 Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41517 )
Array ( [docId] => 41517 )