Co to jest artystyczne wykonanie

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 01-06-2012 r.

Wraz z nadejściem ciepłych dni na ulicach miast pojawia się coraz więcej ulicznych grajków i śpiewaków. Przechodnie zwykle nie zdają sobie sprawy, że każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej pozostaje pod ochroną prawa autorskiego.

Czym zatem jest artystyczne wykonanie? Zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych, artystycznym wykonaniem są działania aktora, recytatora, dyrygenta, instrumentalisty, wokalisty, tancerza i mima oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania. Taka definicja niewiele jednak wyjaśnia.

Powszechnym problemem jest ocena, czy wykonanie utworu jest artystyczne. Kto bowiem może ocenić, czy dane wykonanie ma walor artystyczności? Pamiętać trzeba przy tym, że ideą przyznania ochrony prawno-autorskiej jest brak wartościowania utworów ze względu na doniosłość materialną, sposób wyrażenia czy też przeznaczenie. Takiej samej ochronie podlegać będzie zatem każdy wykonawca, bez względu na muzyczne wykształcenie czy talent.

Prawa artystów-wykonawców podzielić można, podobnie jak prawa twórców, na prawa osobiste i majątkowe. Artyście wykonawcy przysługuje, w granicach określonych przepisami ustawy, wyłączne prawo zarówno do ochrony dóbr osobistych, w tym w szczególności w zakresie wskazywania go jako wykonawcy, decydowania o sposobie oznaczenia wykonawcy, czy też sprzeciwiania się jakimkolwiek wypaczeniom, przeinaczeniom i innym zmianom wykonania, które mogłyby naruszać jego dobre imię, jak i korzystania z artystycznego wykonania i rozporządzania prawami do niego na wymienionych w ustawie polach eksploatacji.

Oznacza to, iż artyście służy prawo do wynagrodzenia za korzystanie z artystycznego wykonania lub za rozporządzanie prawami do takiego wykonania określone w umowie albo przyznane w przepisach ustawy.

Pamiętać przy tym trzeba, iż prawo artysty wykonawcy nie narusza prawa autorskiego do wykonywanego utworu.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31519 )
Array ( [docId] => 31519 )