Co wolno zrobić z programem komputerowym w ramach licencji

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 01-06-2012 r.

Legalny dysponent oprogramowania otrzymał na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uprawnienie do analizowania poprzez obserwowanie, badanie i testowanie programu w celu poznania jego idei i zasad.

Co ma wspólnego program komputerowy i powieść? Zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy nie stanowią inaczej.

Do programów komputerowych mają również zastosowanie ogólne zasady prawa autorskiego, co odzwierciedlone zostało bezpośrednio poprzez wskazanie, iż idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie. Koresponduje to zatem wprost z art. 21 ww. ustawy, zgodnie z którym ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia i nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

Legalny dysponent oprogramowania otrzymał na mocy ustawy uprawnienie do analizowania poprzez obserwowanie, badanie i testowanie programu (art. 75 ust. 2 pkt. 2) w celu poznania jego idei i zasad. Co ciekawe, wyniki takiej analizy mogą zostać nie tylko legalnie opublikowane, ale również wykorzystane w nowym programie stworzonym przez tego dysponenta.

Możliwa jest też zgodna z prawem dekompilacja programu w przypadku, gdy czynności te dokonywane są przez licencjobiorcę lub inną osobę uprawnioną do korzystania z egzemplarza programu komputerowego, bądź przez inną osobę działającą na ich rzecz. Jednocześnie informacje niezbędne do osiągnięcia współdziałania nie były uprzednio łatwo dostępne, a same czynności dekompilacyjne odnoszą się do tych części oryginalnego programu komputerowego, które są niezbędne do osiągnięcia współdziałania.

Na tej płaszczyźnie żywo dyskutowane jest, czy można dokonać dekompilacji programu komputerowego w celu osiągnięcia kompatybilności z innym programem komputerowym. Należy przyjąć, iż jest to podobne do wynikającego z przepisów dotyczących dozwolonego użytku osobistego ograniczenie autorskich praw majątkowych.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31516 )
Array ( [docId] => 31516 )