Cytowanie bez naruszania prawa

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 07-05-2012 r.

Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości. Za cytat traktuje się takie wykorzystanie cudzej działalności intelektualnej, do której nie wprowadza się żądnych zmian. Pamiętać trzeba jednak o kilku koniecznych elementach.

Przede wszystkim cytat jest dozwolony tylko w samoistnym utworze, tzn. takim przejawie działalności twórczej, który posiada swój indywidualny charakter i został ustalony w dowolnej postaci. Innymi słowy cytat nie może być sam w sobie utworem. Celem jego zamieszczania musi być wyjaśnienie, analiza krytyczna, nauczanie lub prawa gatunku. Zapis ten różnicuje zakres wykorzystania cytatu w różnych utworach.

W piśmiennictwie wskazuje się, że cytat ma największe znaczenie dla twórczości naukowej i literackiej. Można jednak skorzystać z prawa cytatu w utworach plastycznych (obrazy) oraz muzycznych (wariacja muzyczna).

Pamiętać trzeba jednak, iż korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku można pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Przepis ten koresponduje bezpośrednio z autorskim prawem osobistym do oznaczania utworu swoim imieniem i nazwiskiem.

 

Nie jest to jednak jedyne odniesienie prawa cytatu do praw osobistych autorów. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż niezgodne z prawem jest takie zastosowanie cytatu, które zniekształca pierwotną myśl autora, a zatem narusza integralność utworu.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31513 )
Array ( [docId] => 31513 )