Czy malowanie wąsów na zdjęciu narusza prawa autora

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 01-06-2012 r.

Nie ma chyba osoby, która nigdy nie domalowała postaci na ilustracji w książce, bądź zdjęciu w gazecie, charakterystycznych, podkręconych wąsików. Powszechność takiego działania jest tak duża, iż stała się niejako akceptowalna i mało kto zwraca na ten fakt uwagę. Tymczasem pamiętać należy, iż nienaruszalność treści i formy utworu oraz jego rzetelne wykorzystanie stanowi autorskie prawo osobiste.

Prawo do integralności nie ogranicza się bowiem tylko do niematerialnego utworu, którym jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w dowolnej postaci, bez względu na wartość czy przeznaczenie, ale dotyczy również materialnego nośnika utworu.

Pozornie niewinne wąsiki mogą mieć kluczowe znaczenie dla jego treści lub formy. Mogą bowiem całkowicie zmienić wymowę dzieła, nadając na przykład komiczny charakter postaci, która zgodnie z zamysłem autora miała posiadać wydźwięk tragiczny.

Na szczęście, jak słusznie podkreśla się w doktrynie, prawo integralności utworu nie może być egzekwowane kategorycznie (należy uwzględnić m.in. interesy kontrahentów autora). Przyjmuje się bowiem, iż nie każda zmiana w utworze narusza prawa autora, a tylko taka, która faktycznie osłabia lub zrywa łączącą go z utworem więź. Co więcej, ewentualne naruszenia należy rozpatrywać z uwzględnieniem przepisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego.

 

Tym samym wąsiki na zdjęciu w gazecie lub ilustracji w książce, pomimo iż faktycznie naruszają autorskie prawa osobiste, pozostają w zasadzie irrelewantne dla twórcy, podczas gdy te same wąsy, namalowane na publicznie wystawionym obrazie stanowiłyby podstawę dochodzenia przez autora swoich praw osobistych i majątkowych.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31517 )
Array ( [docId] => 31517 )