Czy można prezentować swoje prace w portfolio

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 19-06-2012 r.

Bogate portfolio jest dumą każdego twórcy. Ma ono prezentować przegląd twórczości, rozwoju i dokonań. Nie zawsze jednak twórca może umieścić w nim każdy swój utwór. Dlaczego?

Wynika to z faktu, że twórcy często nie pojmują różnicy pomiędzy prawem do autorstwa i oznaczania utworu własnym imieniem i nazwiskiem, a korzystaniem z utworu. Tymczasem o ile autorstwo i oznaczanie imieniem i nazwiskiem stanowią niezbywalne i nieograniczone w czasie prawa autora do więzi z utworem zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o tyle prawo do korzystania jest - zgodnie z art. 17 ustawy - prawem majątkowym, przez co podlega przeniesieniu na inne podmioty.

Jeżeli zatem doszło do prawidłowego przeniesienia autorskich praw majątkowych na ich nabywcę, twórca nie może korzystać z utworu w sposób komercyjny. Wydaje się to jasne i najczęściej nie wzbudza wątpliwości. Dlaczego zatem połączenie klarownej dla wszystkich regulacji prawno-autorskiej ze słowem „portfolio” wzbudza tak znaczne kontrowersje?

Wynika to bowiem z niezrozumienia istoty jego prezentacji. Należy przyjąć, że twórca - prezentując zestawienie swoich dokonań i osiągnięć - stara się przedstawić potencjalnemu zleceniodawcy z jak najlepszej strony. Jednocześnie zleceniodawca ma możliwość wyrobienia sobie opinii na temat istotnych dla niego umiejętności i zdolności twórcy oraz oceny czego może oczekiwać po stworzonych przez niego utworach. Proces ten jednak w domyśle pozostawia możliwość zawarcia umowy pomiędzy stronami na podstawie zaprezentowanych utworów (prowadząc do oczywistego wzbogacenia sfery ekonomicznej twórcy).


 

Tymczasem wyłączne prawo do korzystania przysługuje nabywcy praw majątkowych. To właśnie dlatego umieszczenie w portfolio utworów, do których prawa majątkowe zostały skutecznie przeniesione, stanowi naruszenie praw nabywcy. Aby uniknąć paradoksalnej sytuacji, w której twórca musiałby uzyskać zgodę od nabywcy praw majątkowych na prezentację utworu w portfolio, należy w umowie przenoszącej prawa majątkowe bardzo ostrożnie wskazywać pola eksploatacji lub też umieszczać stosowny zapis, zezwalający twórcy na korzystanie z utworu w ramach niepublicznej prezentacji przeglądu twórczości.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31527 )
Array ( [docId] => 31527 )