Maraton filmowy dla znajomych i sąsiadów a prawo autorskie

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 07-05-2012 r.

Czy można na wzór multipleksów zorganizować przegląd twórczości ulubionego reżysera, z okazji halloween noc horrorów, w wolny wieczór imprezę muzyczną – a wszystko bez narażania się na nieprzyjemności związane z posądzeniem o napiętnowane w mediach „piractwo”?

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten ogranicza tzw. monopol autorski, wynikający z art. 16 i 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Definicja ta jest jednak nieostra, tzn. trudno od razu jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kto znajduje się w kręgu wymienionych wyżej osób, w szczególności w zakresie „stosunku towarzyskiego”.

W zakresie pytania zadanego na wstępie należy bez wahania odpowiedzieć, iż zorganizowanie maratonu filmowego dla sąsiadów, z którymi wychodzimy co jakiś czas do kina, grupy przyjaciół z pracy, czy też znajomych z klubu książki, z którymi regularnie się widujemy mieści się w ramach dozwolonego użytku. Świadczą o tym zarówno orzeczenia sądów, jak i stanowiska zajmowane w piśmiennictwie.

Wspomnieć trzeba jednak, iż regulacje dotyczące dozwolonego użytku chronionych utworów są obecnie żywo dyskutowane ze względu na znaczny postęp jaki poczyniła technika od momentu projektowania zapisów ustawy o prawie autorskim. Ustawodawca nie mógł bowiem uwzględnić szerokiego rozumienia stosunku towarzyskiego w dobie Internetu, gdzie powszechne jest zawieranie znajomości z potencjalnie nieograniczoną grupą ludzi.

 

Odpowiedzi wymagają między innymi takie pytania jak to czy można mówić o stosunkach towarzyskich odnośnie dwóch osób, które nigdy się nie spotkały oraz czy publikacja utworów za pośrednictwem portali społecznościowych mieści się w granicach dozwolonego użytku.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31512 )
Array ( [docId] => 31512 )