Na czym polega rozpowszechnienie wizerunku

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 15-05-2012 r.

Wizerunek w rozumieniu prawa autorskiego oznacza taki wytwór niematerialny, który za pomocą środków plastycznych przedstawia rozpoznawalną podobiznę danej osoby. Może to zatem być zarówno obraz, jak i fotografia lub karykatura. Natomiast rozpowszechnienie wizerunku należy interpretować jako sytuację dającą możliwość zapoznania się z wizerunkiem bliżej nieokreślonej grupie odbiorców.

Rozpowszechnianie wizerunku, co do zasady, wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, chyba że osoba portretowana otrzymała należne wynagrodzenie i wyraźnie nie zastrzegła, że nie zgadza się na rozpowszechnianie. Jeżeli zatem modelka otrzymała wynagrodzenie za pozowanie do zdjęcia, to jego twórca, w braku odmiennego zastrzeżenia, może takie zdjęcie zaprezentować na wystawie swoich prac.

Zezwolenia nie wymaga natomiast rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych (w szczególności politycznych, społecznych lub zawodowych) oraz osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz czy publiczna impreza.

Z pierwszą sytuacją mamy do czynienia na przykład w przypadku fotografowania polityka, wygłaszającego przemówienie na wiecu politycznym. Pamiętać trzeba jednak, iż wizerunek taki rozpowszechniać można wyłącznie w związku z wykonywaną funkcją publiczną. Nie można zatem wyprodukować talii kart z wizerunkami posłów.

Z drugą sytuacją zetkniemy się podczas fotografowania grupy kibiców na stadionie, tłumu fanów pod sceną koncertową lub osoby, która jest tylko elementem krajobrazu, który to stanowi „temat” utworu.

 

Pamiętać trzeba, iż wizerunek stanowi również dobro osobiste w kodeksu cywilnego, dlatego przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można interpretować rozszerzająco.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31514 )
Array ( [docId] => 31514 )