Obowiązywanie umowy licencyjnej

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 19-06-2012 r.

Umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba że w umowie postanowiono inaczej, a po upływie tego terminu prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa.

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu nie jest jedyną, przewidzianą prawem, formą eksploatacji utworu przez twórcę w ramach czerpania korzyści z autorskich praw majątkowych. Twórca może również wyrazić zgodę na korzystanie z utworu na określonych polach eksploatacji, czyli udzielić licencji.

Licencja może być zarówno wyłączna, to znaczy taka, w której twórca zezwala na korzystanie z utworu tylko jednemu podmiotowi, oraz niewyłączna, na podstawie której z tego samego utworu, w ramach postanowień licencji, korzystać będzie kilku licencjobiorców.

Uważny czytelnik ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych spotka się jednak z pewnym dylematem. Zgodnie z art. 66 ustawy, umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat na terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swoją siedzibę, chyba że w umowie postanowiono inaczej, a po upływie tego terminu prawo uzyskane na podstawie umowy licencyjnej wygasa. Wydaje się zatem, że sytuacja licencjobiorcy jest klarowna. Udzielona licencja wygasa z upływem pięciu lat.

Z drugiej jednak strony, zgodnie z art. 68 ust. 2, licencję udzieloną na okres dłuższy niż pięć lat uważa się, po upływie tego terminu, za udzieloną na czas nieoznaczony. Czy zatem w ustawie zawarta jest pewna sprzeczność? Wbrew pozorom – nie.

Ustawodawca, w oparciu o cywilnoprawną swobodę kształtowania stosunków umownych, umożliwił stronom zawarcie umowy licencyjnej na okres dłuższy niż pięć lat, o ile postanowienie takie znalazło się w umowie.

 

Tym samym umowa licencyjna wygasa po upływie pięciu lat od jej zawarcia tylko w wypadku, gdy strony nie wskazały w umowie czasu na jaki licencja została udzielona. Postanowieniom stron nadano zatem wyższą rangę niż przepisowi ustawy, który reguluje tylko tę strefę stosunku umownego, której strony nie uregulowały samodzielnie.

Jeżeli jednak decyzją stron umowa licencyjna została zawarta na czas oznaczony, dłuższy niż pięć lat, wygasa ona z upływem tego terminu, a nie staje się automatycznie z mocy prawa umową na czas nieokreślony.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31526 )
Array ( [docId] => 31526 )