Prawa autorskie do pracy dyplomowej

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 11-06-2012 r.

W regulaminach niektórych uczelni wyższych można trafić na zapis, iż to właśnie do nich należą prawa autorskie do pracy dyplomowej napisanej przez studenta. Czy jednak jest tak w rzeczywistości?

Praca dyplomowa jest pełnoprawnym utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stanowi bowiem przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze oraz została ustalona i utrwalona. W takiej sytuacji, w myśl ustawy, zarówno prawa autorskie osobiste, jak i majątkowe przysługują twórcy. Czy oznacza to zatem, że wspomniany zapis w regulaminie uczelni jest niezgodny z prawem, a przez to nieważny?

Zgodnie z art. 15a ustawy uczelni, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, przysługuje pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta przez pierwsze sześć miesięcy od dnia obrony. Stanowi to zatem pewne ograniczenie bezwzględności praw autorskich twórcy (studenta) i przypomina poniekąd przepisy dotyczące utworów pracowniczych. Tym niemniej nie oznacza to w żadnym wypadku, że uczelnia ma prawo zrobić z utworem co zechce.

Prawo pierwszeństwa do opublikowania pracy dyplomowej nie jest tożsame z nabyciem do niej jakichkolwiek praw autorskich. Co prawda w ciągu pierwszych sześciu miesięcy to uczelnia dysponuje prawem pierwszeństwa do publikacji, jednak nie tylko nie może zrobić tego bez zapłaty absolwentowi należnego mu wynagrodzenia, ale również nie może pracy opublikować wbrew jego woli. Przepis art. 15a daje zatem uczelni tylko gwarancję wyłączności negocjacji warunków publikacji utworu przez ograniczony okres czasu.

Podpisanie regulaminu uczelni, zgodnie z którym to właśnie do tego podmiotu należeć będą prawa autorskie do pracy dyplomowej również nie oznacza, że student-twórca zrzeka się jakichkolwiek praw na rzecz uczelni. Pamiętać trzeba bowiem, iż autorskie prawa osobiste są niezbywalne, a kwestie dotyczące przeniesienia praw majątkowych reguluje ustawa, wskazując między innymi na konieczność zawarcia umowy w formie pisemnej ze wskazaniem pól eksploatacji utworu.

Po upływie sześciu miesięcy od dnia obrony praca dyplomowa może zostać opublikowana przez absolwenta bez zgody uczelni, chyba że stanowi część utworu zbiorowego.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31522 )
Array ( [docId] => 31522 )