Czy małżonkowie mogą sporządzić wspólny testament?

Autor: Matys Łukasz
Data: 26-03-2012 r.

Przepisy prawa spadkowego są bardzo rygorystyczne. Warto pamiętać o tym sporządzając testament. Jednym z problemów przed którym stają osoby spisujące testament jest to czy mogą sporządzić go razem z małżonkiem.

Zgodnie z przepisami prawa testament może sporządzić tylko jedna osoba. Tak więc małżonkowie nie mogą spisać jednego testamentu. Każde z nich powinno sporządzić oddzielny dokument.

Na jednej kartce papieru

Prawo nie wyklucza natomiast możliwości aby testament małżonków znajdowały się na jednej kartce papieru. Dla przykładu mąż może umieścić swoje oświadczenie na wypadek śmierci na jednej stronie a żona na drugiej stronie tego samego arkusza papieru.
Oświadczenia małżonków mogą znajdować się również na tej samej stronie i być umieszczone jedno pod drugim.

Nieważny testament

Testament napisany przez małżonków wspólnie jest nieważny. Osoby powołane na podstawie takiego testamentu nie dziedziczą. Gdy spadkobiercy pozostawili jedynie „testament wspólny” dziedziczenie odbywa się na zasadach przewidzianych przez ustawę.

Spadkobiercy

Każdy z małżonków może powołać do spadku różne osoby. Nie ma konieczności aby małżonkowie jako spadkodawców wymieniali te same osoby. Każdy z małżonków może powołać do całości spadku drugie małżonka. Częstą praktyką jest powoływanie przez małżonków siebie nawzajem jako spadkobierców. W takim wypadku mąż do całości spadku powołuje żonę a żona, w oddzielnym testamencie, do całości spadku powołuje męża.


Własnoręcznie

Każdy testament należy sporządzić własnoręcznie. Nie można testamentu napisać na komputerze i następnie podpisać, nie można go sporządzić na maszynie do pisania. Cała treść testamentu powinna być napisana odręcznie przez spadkodawcę. Nie powinna mieć miejsca sytuacja gdy inna osoba napisze własnoręcznie testament a testator go jedynie podpisze.

Podpis

Każdy testament powinien być podpisany i opatrzony datą.

Najlepiej u notariusza

Oczywiście w sprawie sporządzenia testamentu najlepiej zgłosić się do notariusza. W takim wypadku notariusz zadba o to aby testament spisany był zgodnie z przepisami prawa. Dodatkową korzyścią skorzystania z usług notariusza jest to, że sporządzony u niego testament zostaje w aktach. Nie ma zatem obawy zniszczenia dokumentu, zagubienia go lub utracenia w inny sposób.

testamenty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29420 )
Array ( [docId] => 29420 )