Dla kogo zapis bankowy na wypadek śmierci

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-03-2012 r.

Od 2004 r. nie można dokonać dyspozycji wkładem na wypadek śmierci na rzecz każdej osoby. Znowelizowane przepisy prawa bankowego w znacznym stopniu ograniczyły krąg osób, które po śmierci posiadacza rachunku mogą otrzymać zgromadzone tam pieniądze.

Zapis bankowy na wypadek śmierci to alternatywne dla testamentu rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Należy pamiętać jednak, że w ten sposób można dysponować jedynie wkładem zgromadzonym na rachunkach bankowych.

Krąg osób

 

Zgodnie z art. 56 ustawy - Prawo bankowe, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej. Jak zatem widać rozporządzenia można dokonać jedynie na rzecz najbliższych osób.

Małżonek

Posiadacz rachunku może polecić wypłacenie pieniędzy małżonkowi. Małżonkami są osoby, które zawarły zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżeństwo. Należy zatem pamiętać, że dyspozycji nie można dokonać na rzecz osoby, z którą pozostaje się w nieformalnym związku (konkubiny lub konkubenta). Dyspozycji takiej nie można dokonać również na rzecz byłego małżonka, tj. osoby, z którą posiadacz rachunku się rozwiódł. Wątpliwa jest również możliwość dokonania dyspozycji na rzecz małżonka, z którym posiadacz rachunku pozostaje w separacji.

Zstępni i wstępni

Zstępni to dzieci, wnuki, prawnuki. Dyspozycja na wypadek śmierci to instytucja umożliwiająca zapisanie pieniędzy wnukom. Wnuki bowiem nie dziedziczą, co do zasady, po swoich dziadkach. Wstępni natomiast to rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.

Rodzeństwo

Rodzeństwem są osoby posiadające wspólnych rodziców. Wydaje się, że na podstawie art. 56 ustawy - Prawo bankowe można dokonywać dyspozycji zarówno na rzecz rodzeństwa rodzonego lub przyrodniego.

Na czyją rzecz nie można

Nie można dokonywać dyspozycji na rzecz innych osób niż wymienione w przepisie prawa. W szczególności nie można żądać wypłaty na rzecz osób prawnych (fundacja, stowarzyszenie), dalszej rodziny (np. bratanek, siostrzenica) czy na rzecz faktycznych partnerów życiowych.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29423 )
Array ( [docId] => 29423 )