Kiedy można zostać uznanym za zmarłego

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Ze śmiercią człowieka łączą się liczne skutki prawne, zarówno w sferze majątkowej, jak i w sferze rodzinnej. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy o jakimś członku rodziny nie mamy od dłuższego czasu informacji i nie wiemy co się z nim dzieje, a przez to wszystkie czynności i rozrządzenia uwarunkowane od tego czy on żyje czy nie, są niejako zawieszone w próżni.

Regulację takiego stanu rzeczy znajdziemy w kodeksie cywilnym, w instytucji uznania za zmarłego. Uznać za zmarłego można osobę zaginioną, co do której nie wiadomo czy żyje, czy też zmarła. Aby więc sąd wydał postanowienie o uznaniu danej osoby za zmarłą muszą zaistnieć dwa warunki: osoba ta jest zaginiona i upłynął odpowiedni termin od czasu, kiedy były ostatnie wiadomości potwierdzające, że żyje.

Owe terminy są uzależnione od wieku osoby zaginionej. Zasadą ogólną jest, że musi upłynąć 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym istniały wiadomości, że osoba zaginiona jeszcze żyje. Gdyby jednak zaginionym była osoba, która ukończyła 70. rok życia, to okres po którym może zostać uznana za zmarłą ulega skróceniu do lat 5. Natomiast w przypadku zaginięcia dziecka, uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku, w którym ukończyłoby ono 23 lata, tutaj więc termin ten ulega wydłużeniu.

Inaczej jeszcze wygląda kwestia uznania za zmarłego osoby, która zaginęła w związku z katastrofą morską lub powietrzną. Wówczas, wystarczy upływ 6 miesięcy od dnia katastrofy, aby wydać postanowienie o uznaniu za zmarłego. Jeśli nie można stwierdzić katastrofy statku to okres 6 miesięcy liczy się z upływem roku od dnia, w którym statek miał przybyć do portu przeznaczenia. Jeżeli nie było portu przeznaczenia, to 6 miesięcy jest liczone z upływem 2 lat od dnia, w którym była ostatnia o nim wiadomość.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29432 )
Array ( [docId] => 29432 )