Kto i w jakiej części ma prawo do zachowku

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Mówi się, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach, a różne konflikty wcześniej czy później znajdują swój przykry finał. Najczęściej dają temu wyraz rozrządzenia testamentowe, w których bogaty krewny cały swój majątek zapisuje obcej osobie, a jego najbliżsi zostają z niczym. Czy w takiej sytuacji można dochodzić jakiejkolwiek kwoty z samego faktu, że było się z kimś spokrewnionym?

Kwestię tę reguluje kodeks cywilny, ustanawiając instytucję zachowku. Zachowek jest roszczeniem o zapłatę określonej sumy pieniężnej na rzecz najbliższych nieuwzględnionych w testamencie.

Krąg osób uprawnionych do zachowku jest stosunkowo wąski, są to jedynie: zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki, itd.), małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Należy pamiętać również, że powstanie prawa do zachowku nie zależy tylko od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą, ale także od tego czy w konkretnej sytuacji dane osoby dziedziczyłyby spadek z mocy ustawy. Na przykład jeśli spadkodawca pozostawił małżonka i dzieci, to tylko oni są uprawnieni do zachowku, a rodzice już nie.

Z kręgu osób uprawnionych nie dochodzą do dziedziczenia te osoby, które zostały uznane za niegodne, małżonek wobec którego spadkodawca wystąpił z pozwem o rozwód lub separację, małżonek po orzeczonej separacji, osoby, które odrzuciły spadek oraz osoby, które zrzekły się dziedziczenia.

Zasadą jest, że wysokość zachowku odpowiada 1/2 wartości udziału, który przypadałby uprawnionemu, gdyby dziedziczył z mocy ustawy. Inaczej kształtuje się to prawo w stosunku do małoletnich zstępnych i osób trwale niezdolnych do pracy, gdyż ich zachowek wynosi 2/3 wartości udziału spadkowego, stanowią więc oni pewnego rodzaju grupę uprzywilejowaną.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29431 )
Array ( [docId] => 29431 )