Spadkodawca aż do swojej śmierci może odwołać sporządzone przez siebie testamenty. W polskim prawie dysponować majątkiem na wypadek śmierci można jedynie w drodze sporządzenia testamentu. Testament trzeba sporządzić własnoręcznie, opatrzyć datą i podpisać. Każdy testament może być odwołany przez spadkodawcę. Może on dokonać tego na kilka sposobów.
Odwołanie testamentu
Powołanym do spadku można być bądź na postawie testamentu bądź na podstawie ustawy. Spadkobranie testamentowe ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem na podstawie ustawy. Tylko od woli spadkodawcy zależy czy sporządzi on testament.
Sporządzenie nowego testamentu
Najłatwiejszym sposobem odwołania testamentu jest sporządzenie nowego. Dziedziczenie bowiem odbywa się zawsze na podstawie testamentu z najpóźniejsza datą.
Jeżeli zatem spadkodawca pozostawił dwa testamenty - jeden z 2000 r., a drugi z 2011 r., to dziedziczenie będzie odbywało się w myśl tego drugiego. Warto jednak - sporządzając nowy testament - zastrzec, że odwołuje się wszystkie inne testamenty. W innym przypadku obowiązywać będą postanowienia testamentów starszych, które da się pogodzić z treścią nowego testamentu (np. zapis, zapis windykacyjny, polecenie).
Nie ma konieczności, aby testament późniejszy miał tę samą formę co testament wcześniejszy. Testament notarialny można zatem odwołać sporządzając testament zwykły.
Odwołanie testamentu
Każdy testament można odwołać. Odwołanie testamentu dotyczy zasadniczo testamentów notarialnych. Wiąże się to z tym, że oryginał testamentu notarialnego znajduje się zawsze u notariusza a zainteresowanym wydawane są jedynie jego odpisy. Na odwołanie testamentu należy stawić się u notariusza i w jego obecności złożyć oświadczenie o odwołaniu testamentu. Opłata od dokonania takiej czynności to 30 zł.
Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie
Inne sposoby odwołania testamentu
Odwołać testament można również niszcząc go, przekreślając, nanosząc na nim informację o odwołaniu. Odwołując testament nie trzeba wypowiadać określonych słów, nie trzeba umieszczać na testamentach wzmianek o ściśle określonej treści. Wystarczy, że z czynności będzie jednoznacznie wynikać, że testament został odwołany. Takie jednoznaczne czynności to podarcie testamentu, spalenie go, przekreślenie.
Tagi: testament

