Poświadczenie dziedziczenia przez notariusza

Autor: Matys Łukasz
Data: 27-03-2012 r.

Od pewnego czasu postępowanie spadkowe można przeprowadzić nie tylko w sądzie ale i u notariusza. Należy jednak pamiętać, że notariusz nie może przeprowadzić każdego postępowania w sprawie spadku. Zanim zatem udamy się do niego ze sprawą spadkową warto wiedzieć kilka rzeczy. 

Spadki bezsporne

U notariusza można załatwić spadki co do których nie ma sporu między spadkobiercami. Jeżeli spadkobiercy są w konflikcie co do zasad dziedziczenia (np. czy dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy czy na podstawie testamentu) lub osób dziedziczących, to muszą się udać z taką sprawą do sądu.

Spadki dawne

 

Notariusz nie może przeprowadzić postępowania spadkowego w stosunku do spadków otwartych przed 1 lipca 1984 roku. Otwarcie spadku następuje zasadniczo z chwilą śmierci spadkodawcy. Jeżeli zatem spadkodawca umarł przed 1 lipca 1984 r., z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku należy zwrócić się do sądu.

Wszyscy muszą być obecni

Przy sporządzaniu protokołu dziedziczenia i aktu poświadczenia dziedziczenia muszą być obecni wszyscy spadkobiercy oraz wszystkie osoby, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi.

Ważne jest aby osoby te stawiły się u notariusza osobiście. Protokół ani akt poświadczenia dziedziczenia nie zostaną sporządzone gdy okaże się, że jedna z osób nie przyszła do notariusza. Notariusz odmówi również sporządzenia dokumentów gdy chociażby jedna osoba będzie zastępowana przez pełnomocnika.

Dziedziczenie z ustawy lub testament

Notariusz stwierdzi nabycie spadku zarówno w przypadku dziedziczenia z ustawy jak i dziedziczenia testamentowego. Notariusz odmówi poświadczenia gdy powołanie do spadku będzie wynikało z testamentów szczególnych. Gdy spadkodawca pozostawił testament szczególny, spadkobiercy będą musieli udać się do sądu.

Polskie obywatelstwo

Notariusz odmawia sporządzenia poświadczenia dziedziczenia po cudzoziemcu oraz bezpaństwowcu nie zamieszkującym na terenie Polski. Notariusz nie może sporządzić również aktu poświadczenia dziedziczenia gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość położona za granicą.

Nie dla Skarbu Państwa i gminy

Notariusz nie może sporządzić również poświadczenia dziedziczenia gdy spadkobiercą ustawowym jest Skarb Państwa albo gmina.

Matys Łukasz

Tagi: testament

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29421 )
Array ( [docId] => 29421 )

Array ( [docId] => 29421 )