Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 20-06-2012 r.

Kiedy w skład spadku wchodzą także długi, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku, które skutkuje tym, że osoba, która odrzuciła spadek jest wyłączona od dziedziczenia i traktowana tak, jakby nie dożyła jego otwarcia. Inną możliwością ograniczenia spadkobiercy za długi spadkowe jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Na czym takie przyjęcie polega?

Zgodnie z art. 1031 § 2 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do stanu czynnego spadku, określonego w spisie inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca będzie ponosić odpowiedzialność z określonych przedmiotów majątkowych (tych, które otrzymał w spadku) lub do wysokości ich wartości.

Aby skorzystać z tej możliwości i ponieść ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe, spadkobierca musi złożyć wyraźne oświadczenie, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wyjątkowo, jeżeli spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych (np. niepełnoletnia), osoba, co do której istnieją podstawy do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia lub osoba prawna, podmioty te nie muszą składać oświadczenia o przyjęciu spadku w takiej formie, gdyż z upływem terminu do złożenia owego oświadczenia, dziedziczą one spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Tak samo jest w sytuacji, gdy jeden spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas przyjmuje się, że pozostali spadkobiercy, o ile nie złożą przeciwnego oświadczenia, dziedziczą w taki sam sposób.

 

Należy pamiętać, że ograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe zostanie wyłączona, jeżeli spadkobierca nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku, mimo iż o nich wiedział lub gdy uwzględnił długi, które w rzeczywistości nie istnieją.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29442 )
Array ( [docId] => 29442 )