W jaki sposób można odrzucić spadek

Autor: Siudowska Dorota
Data: 14-06-2012 r.

W spadku można otrzymać nie tylko majątek, ale też długi. Można jednak uniknąć ich spłacania. Spadkobierca ma bowiem prawo w ciągu sześciu miesięcy odrzucić spadek lub może przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadkobierca może:

  • przyjąć spadek w sposób prosty co oznacza, że odpowiada za długi spadkodawcy całym swoim majątkiem
  • przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza – w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wysokości wartości spadku
  • odrzucić spadek.

Jeśli spadkobierca chce uniknąć spłacania długów spadkodawcy może odrzucić spadek. Z możliwości takiej mogą skorzystać zarówno spadkobiercy dziedziczący automatycznie, na podstawie przepisów ustawowych czyli np. dzieci dziedziczące po rodzicach, jak i spadkobiercy powołani do spadku w testamencie, którym spadkodawca zapisał majątek.

Ale uwaga - jest jeden warunek. Spadek trzeba odrzucić w ciągu sześciu miesięcy od dnia w którym dowiedzieliśmy się o tytule swego powołania, a więc od chwili gdy dowiedzieliśmy się, że jesteśmy spadkobiercami. Jeśli nie zrobimy tego w tym czasie, będzie to oznaczało, że przyjęliśmy spadek z długami.

Odrzucenie spadku, podobnie jak i przyjęcie spadku jest oświadczeniem woli, które spadkobierca musi złożyć przed sądem lub notariuszem. Aby odrzucić spadek należy zatem udać się do sądu rejonowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i złożyć stosowne oświadczenie. Aby odrzucić spadek u notariusza należy złożyć przed nim ustne oświadczenie na podstawie którego sporządza on protokół w formie aktu notarialnego.

Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nawet jeśli odrzucimy spadek, to przechodzi on na naszych zstępnych, a więc dzieci i wnuki. W tej sytuacji dzieci również powinny odrzucić spadek.

Aby ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkodawcy nie zawsze trzeba jednak odrzucać spadek. Można przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas odpowiada się za długi tylko do wysokości wartości spadku.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29440 )
Array ( [docId] => 29440 )