Wydziedziczenie dziecka – kiedy jest możliwe

Autor: Siudowska Dorota
Data: 15-06-2012 r.

Pominięcie potomka w testamencie nie wystarczy by go wydziedziczyć. Wówczas i tak będzie przysługiwał mu zachowek, czyli połowa sumy, jaką dostałby gdyby spadkodawca nie przygotował testamentu i gdyby majątek był dzielony ustawowo między wszystkich spadkobierców.

Dziedziczenie może nastąpić na podstawie ustawy (prawo do spadku przepisy przyznają najbliższej rodzinie spadkodawcy) lub testamentu (majątek przypada osobie w nim wymienionej). Jeśli jednak spadkodawca w testamencie nie wydziedziczy osób, które dziedziczyłyby ustawowo, a więc np. dzieci, to i tak będzie przysługiwał im zachowek.

Aby pozbawić dziecko nie tylko spadku, ale i zachowku nie wystarczy, napisać w testamencie, że się je wydziedzicza. Trzeba podać przyczynę dlaczego tak się robi. Zgodnie z prawem nie można bowiem wydziedziczyć dziecka bez konkretnego powodu.

Całkowite wydziedziczenie może nastąpić tylko w trzech sytuacjach - a mianowicie, gdy potomek:

  • uporczywie postępuje on wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (alkoholizm, narkomania),
  • dopuścił się względem spadkodawcy, albo jednej z najbliższych mu osób, umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności, albo rażącej obrazy czci (np. dopuścił się pobicia) lub
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (np. w ogóle nie utrzymuje kontaktów z rodziną).

Istotne w tym przypadku jest to, że zachowanie tej osoby musi być uporczywe, a więc długotrwałe, często się powtarzające. Zdarzenia o charakterze jednorazowym nie uzasadnia wydziedziczenia.

 

Można zatem wydziedziczyć dziecko tylko jeśli ma się podstawy, by powołać się na jedną z tych trzech sytuacji. W przeciwnym razie całkowite pozbawienie majątku nie jest możliwe.

Pamiętać też należy, że jeśli wydziedziczony potomek ma dzieci, prawo do otrzymania zachowku przechodzi na nich.

Siudowska Dorota

Tagi: testament

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29441 )
Array ( [docId] => 29441 )