Co to jest umowa dożywocia i jakie niesie ze sobą korzyści

Kategoria: Umowy
Autor: Szczurek Piotr
Data: 10-04-2012 r.

Wbrew pierwszemu skojarzeniu umowa dożywocia nie ma nic wspólnego z wymierzaniem kar w postępowaniu karnym. Jest to ciekawa konstrukcja cywilnoprawna, pozwalająca na nabycie własności nieruchomości za kilka tysięcy złotych, będących wyłącznie opłatą notarialną.

Nabywca nieruchomości może zobowiązać się, iż w zamian za przeniesienie prawa własności, przyjmie zbywcę jako domownika, dostarczać mu będzie wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, a także zapewni odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawi mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom.

Mamy tu zatem do czynienia ze specyficzną konstrukcją, przypominającą trochę umowę „sprzedaży”. Własność nieruchomości zostaje przeniesiona ze zbywcy na nabywcę w chwili podpisania umowy z równoczesnym obciążeniem jej prawem dożywocia, natomiast „ceną” jest świadczenie, jakie nabywca zobowiązuje się realizować na rzecz dotychczasowego właściciela aż do jego śmierci (dożywotnio).

Niezaprzeczalną korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość nabycia własności domu lub mieszkania przy minimalnym, jednorazowym nakładzie finansowym (podatek oraz koszty notarialne). W zamian jednak należy przyjąć na utrzymanie dotychczasowego właściciela, co może być kłopotliwe, jeśli jest to osoba obca. Jedynym rozwiązaniem w razie powstałego wtedy konfliktu może być sądowe orzeczenie o zamianie świadczenia nabywcy na dożywotnią rentę, wypłacaną dożywotnikowi.

W praktyce umowa dożywocia zawierana jest najczęściej, co zrozumiałe, z członkami rodziny (dziadkowie lub rodzice). Co więcej, umowa dożywocia nie jest traktowana na równi z rozrządzeniem testamentowym, a zatem spadkobiercy dożywotnika nie mogą dochodzić od nabywcy nieruchomości swoich praw z tytułu zachowku.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29449 )
Array ( [docId] => 29449 )