Rozwiązanie umowy zawartej pod wpływem błędu

Kategoria: Umowy
Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 01-06-2012 r.

W kodeksie cywilnym nie znajdziemy bezpośrednio zdefiniowanego słowa „błąd”. Sąd Najwyższy w swym orzecznictwie przyjął, że błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, a niezgodność ta może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa.

 

O możliwości uchylenia się od złożonego pod wpływem błędu oświadczenia woli (np. gdy ktoś zawarł umowę mając fałszywe wyobrażenie o przedmiocie transakcji), mówi art. 84 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z powołanym artykułem, w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli.

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy owo oświadczenie woli było złożone innej osobie. Wówczas, uchylenie się od jego skutków prawnych jest możliwe tylko w sytuacji, gdy błąd został wywołany przez tę osobę. Nie jest istotnym tutaj czy osoba ta celowo wprowadziła kontrahenta w błąd czy nastąpiło to bez jej winy, gdyż skutek w postaci możliwości uchylenia się od złożonego oświadczenia woli zawsze będzie mógł wystąpić. Jednakże, jeżeli przedmiotem jest czynność prawna nieodpłatna, ograniczenie powyższe nie będzie miało zastosowania.

Aby móc powołać się na błąd, na podstawie którego możliwe jest odstąpienie od złożonego oświadczenia woli, kodeks wymaga aby ten owy błąd był istotny. Oznacza to, że musi zachodzić uzasadnione przypuszczenie, że składający oświadczenie woli nie złożyłby oświadczenia tej treści, gdyby nie działał pod wpływem błędu i gdyby mógł ocenić sprawę rozsądnie.


Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie

 

 

Przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym dotyczące błędu mają charakter ogólny, generalny i są bezwzględnie obowiązujące. Oznacza to, że ich modyfikacje lub odstępstwa od ich stosowania są możliwe tylko na podstawie przepisów szczególnych również znajdujących się w Kodeksie cywilnym.

 

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Jeżeli miałem podpisaną umowę z Netią i podpisałam pomyłkowo umowę z PGT SA. czy mogę z PGT SA rozwiązać umowę pod wpływem błędu ?

Ocena użytkownika:
2
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29452 )
Array ( [docId] => 29452 )