Skutki bezpodstawnego wzbogacenia

Kategoria: Umowy
Data: 07-04-2012 r.

Bezpodstawne wzbogacenie wywołuje określone skutki prawne. Osoba, która otrzymała korzyść majątkową, a nie było do tego podstaw prawnych, ma obowiązek ją zwrócić. W pewnych wypadkach uzyskanej korzyści nie trzeba jednak zwracać.

Jeżeli doszło do bezpodstawnego wzbogacenia osoba, która uzyskała korzyść musi ją zwrócić w naturze lub też zwrócić jej wartość, jeżeli zwrot w naturze nie jest możliwy. Bezpodstawne wzbogacenie ma miejsce np. wtedy, gdy pożyczkobiorca zwrócił kwotę pożyczki przez pomyłkę na konto innej osoby robiąc przelew przez internet. Osoba, na konto której zostały przelane pieniądze jest bezpodstawnie wzbogacona.

Podmiot zobowiązany do zwrotu korzyści może żądać zwrotu nakładów koniecznych poniesionych na korzyść, ale tylko w zakresie, w jakim nie osiągnął z nich zysku i w razie, gdy nakłady te zwiększają wartość korzyści, jaką uzyskał.

Jeżeli podmiot wiedział, że korzyść mu się nie należy może żądać zwrotu nakładów, które zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania.

Jeśli poniesiono nakłady na uzyskaną bezpodstawnie korzyść, sąd może zamiast wydania korzyści w naturze nakazać zwrot jej wartości w pieniądzu z odliczeniem wartości nakładów.

W niektórych wypadkach obowiązek wydania korzyści lub też zwrotu jej wartości wygasa. Chodzi tu o sytuacje, gdy;

  • podmiot, który uzyskał korzyść ją zużył,
  • podmiot, który uzyskał korzyść ją utracił.

We wskazanych wyżej przypadkach podmiot musi jednak zwrócić korzyść, jeżeli wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. W praktyce jest to jednak trudne do udowodnienia, dlatego też zwykle zużycie korzyści lub też jej utracenie powoduje, że nie trzeba korzyści zwracać.

Aneta Mościcka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29448 )
Array ( [docId] => 29448 )