Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko

Kategoria: Alimenty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 14-06-2012 r.

Rodzice muszą płacić alimenty do momentu osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymywania się. Nie ma przy tym znaczenia, czy dziecko jest już dorosłe, czy nie. Są jednak sytuacje, kiedy rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dorosłych (pełnoletnich) dzieci.

 

Dziecko, nawet jeśli jest pełnoletnie, ale nadal się uczy, a w związku z tym nie pracuje i nie osiąga dochodów pozwalających mu na utrzymanie się, ma prawo do alimentów. Rodzice są więc zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka (np. czynsz z wynajmowanego mieszkania) wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. W przypadku gdy dziecko ma jakiś majątek nie jest brana jednak pod uwagę jego wartość (a więc np. wartość mieszkania). Rodzic nie może żądać by dziecko sprzedało majątek (czyli np. mieszkanie) i z tych pieniędzy, a nie z alimentów, utrzymywało się.

 

Pełnoletnie dziecko nie może jednak prawa do alimentów nadużywać. Jeżeli nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, a więc na przykład specjalnie przedłuża naukę, często zmienia szkoły i osiąga bardzo słabe wyniki w nauce, nie ma pracy bo nie próbuje jej znaleźć, rodzic może starać się o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Ma do tego prawo również w sytuacji gdy świadczenie połączone jest z nadmiernym dla niego uszczerbkiem. Sądy przyznając alimenty biorą zazwyczaj pod uwagę, czy dziecko wykazuje chęć do dalszej nauki. Jeśli sąd uzna, że dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, może zwolnić rodzica z obowiązku płacenia alimentów. O uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych można wystąpić do sądu rejonowego.

 

 

Sądy przyznając alimenty biorą zazwyczaj pod uwagę, czy dziecko wykazuje chęć do dalszej nauki. Jeśli sąd uzna, że dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się, może zwolnić rodzica z obowiązku płacenia alimentów. O uchylenie się od świadczeń alimentacyjnych można wystąpić do sądu rejonowego.

 

Porady adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych w sprawach prywatnych - on line lub telefonicznie
Sprawy rodzinne, majątkowe, windykacyjne, pracownicze, odszkodowania.
BEZPŁATNA WYCENA PORADY PRAWNEJ

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29476 )
Array ( [docId] => 29476 )