Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika alimentacyjnego

Kategoria: Alimenty
Data: 05-09-2012 r.

Wyegzekwowanie alimentów od dłużnika alimentacyjnego, który uchyla się od ich płacenia jest trudne. Znacznie więcej problemów występuje, gdy nie jest znany adres zamieszkania dłużnika. Co w takim przypadku należy zrobić i do kogo się udać?

Gdy nie jest znany adres zamieszkania dłużnika, a znany jest adres jego miejsca pracy, można udać się do pracodawcy, który ma obowiązek dokonywania potrącenia z wynagrodzenia za pracę alimentów. Należy w tym wypadku okazać orzeczenie sądu, zasądzające alimenty.

Drugim sposobem jest postępowanie egzekucyjne. Jest to jednak mniej skuteczny sposób na wyegzekwowanych kwot, a ponadto znacznie dłuższy, bo bardziej sformalizowany.

Trudniejsza jest sytuacja, gdy osoba uprawniona do alimentów nie zna ani adresu zamieszkania, ani miejsca pracy dłużnika alimentacyjnego. Nawet w takim przypadku warto się nie poddawać i udać się do urzędu miasta, wydziału spraw obywatelskich, w którym dłużnik był zameldowany ostatnio. Jeżeli zgłosił zmianę adresu, można będzie go uzyskać. W takim wypadku niezbędne będzie również okazanie podstawy prawnej domagania się podania danych osobowych, czyli okazać orzeczenie sądu zasądzające alimenty.

W przypadku postępowania egzekucyjnego to komornik podejmuje wszelkie niezbędne czynności celem egzekucji zaległości alimentacyjnych. Komornik ma prawo np. wzywania osób, odbierania od nich wyjaśnień, ma też prawo zwrócić się o pomoc do Policji w celu poszukiwania dłużnika, który się ukrywa.

Jeżeli środki te okażą się bezskuteczne, osoba uprawniona do alimentów otrzymuje je z funduszu alimentacyjnego, co nie zwalnia dłużnika alimentacyjnego z obowiązku uregulowania zaległych alimentów wraz z odsetkami.

Warto też dodać, że uporczywe niepłacenie alimentów podlega także ściganiu na podstawie Kodeksu karnego.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29481 )
Array ( [docId] => 29481 )