Kto jest ojcem dziecka urodzonego w trakcie trwania małżeństwa

Kategoria: Alimenty
Autor: Trochimiuk Bartłomiej
Data: 09-04-2012 r.

Nawet gdy małżonkowie nie żyją już razem, lecz rozwód nie został jeszcze orzeczony, istnieje domniemanie, że dziecko urodzone przez mężatkę jest dzieckiem jej męża. Domniemanie to nie może zostać obalone poprzez wskazanie innego ojca w akcie urodzenia dziecka lub wskazanie, że ojciec jest nieznany. Niezbędne jest wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Domniemanie ojcostwa

Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemanie wyłącza upływ 300 dni orzeczonej separacji.

Termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa

Aby obalić przypisane poprzez powyższe domniemanie ojcostwo, konieczne jest wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Powództwo to należy wytoczyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym domniemany ojciec dowiedział się o urodzeniu dziecka, nie później jednak niż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Powództwo to należy wytoczyć przeciwko i dziecku i matce, chyba że matka nie żyje.

Matka dziecka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu 6 miesięcy od dnia urodzenia dziecka przeciwko dziecku i mężowi, chyba że mąż nie żyje.

To, że w akcie urodzenia dziecka nie jest wpisany mąż matki dziecka, jako jego ojciec, nie ma wpływu na istnienie domniemania ojcostwa. Jedyną drogą obalenia tego domniemania jest powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Trochimiuk Bartłomiej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29473 )
Array ( [docId] => 29473 )