Termin zaprzeczenia ojcostwa

Kategoria: Alimenty
Data: 07-04-2012 r.

Przepisy prawa przewidują tzw. domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki. Domniemanie to może zostać obalone poprzez zaprzeczenie ojcostwa. Przepisy określają terminy, w czasie których takie zaprzeczenie jest możliwe.

Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Z kolei matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka.

Także dziecko ma prawo wystąpić z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa. Dziecko może złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki po dojściu do pełnoletności, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.

Jeżeli mąż matki dziecka został ubezwłasnowolniony, w takim wypadku powództwo może złożyć przedstawiciel ustawowy. Termin do wytoczenia powództwa wynosi wówczas sześć miesięcy od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego, a jeżeli przedstawiciel uzyskał wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później - sześć miesięcy od dnia, w którym uzyskał tę wiadomość.

Przepisy regulują też terminy zaprzeczenia ojcostwa w wypadku:

  • gdy przedstawiciel ustawowy męża matki nie wystąpił o zaprzeczenie ojcostwa, a ubezwłasnowolnienie męża matki uchylono oraz
  • w przypadku choroby psychicznej lub innego schorzenia psychicznego męża matki.

Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę. Zaprzeczenie ojcostwa nie jest także możliwe po śmierci dziecka.

Aneta Mościcka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29469 )
Array ( [docId] => 29469 )