Co z nazwiskiem po rozwodzie

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Zazwyczaj po ślubie jeden z małżonków przyjmuje nazwisko współmałżonka. Doniosłość tej chwili znika jednak, gdy okazuje się, że wybranek serca nie jest jednak idealny i jedynym rozwiązaniem, aby powrócić do szczęśliwego i spokojnego życia jest rozwód. Po rozwodzie, wiele osób chce zapomnieć o minionym związku, ale boleśnie przypomina o tym nazwisko współmałżonka, które się przyjęło. I co teraz?

Otóż, zgodnie z obowiązującym kodeksem rodzinny i opiekuńczy, małżonek, który na skutek zawartego małżeństwa zmienił nazwisko, może po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego powrócić do nazwiska, które nosił przed jego zawarciem. Wyrok uprawomocni się po upływie 21 dni od chwili jego wydania, jeżeli żaden z byłych małżonków nie wniesie w tym okresie przeciwko niemu środków zaskarżenia, np. apelacji. Po upływie więc tego okresu, a w ciągu najbliższych 3 miesięcy, można złożyć oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed wstąpieniem w związek małżeński.

Owe oświadczenie składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego i, co ważne, nie musi być to ten urząd, w którym małżeństwo zostało zawarte, może to być każdy urząd stanu cywilnego.

Należy również pamiętać, że uprawnienie do powrotu do wcześniej noszonego nazwiska ma charakter ściśle osobisty, a więc nikt inny, poza rozwiedzionym małżonkiem, który pragnie powrócić do nazwiska, nie może złożyć oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29495 )
Array ( [docId] => 29495 )