Czy małżeństwo zawarte pod przymusem jest nieważne

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 10-06-2012 r.

Choć aranżowanie małżeństw w naszej kulturze już raczej nie istnieje, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy młodzi stają na ślubnym kobiercu nie do końca z własnej woli. Czy w takiej sytuacji ich małżeństwo będzie ważnie zawarte?

Ustawodawca, w art. 15(1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wymienił przypadki, których zaistnienie może stanowić podstawę do unieważnienia małżeństwa. Wśród przyczyn unieważnienia małżeństwa, w przytoczonym artykule, znalazło się złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński pod wpływem groźby. Jednak sama groźba nie jest wystarczającym powodem do unieważnienia małżeństwa, musi ona spełnić kilka przesłanek.

Otóż, owa groźba musi być bezprawna, i co ważne, nie musi pochodzić tylko od drugiej strony (a więc od przyszłego małżonka), ale może także zostać wywołana przez osobę trzecią (np. matkę, ojca). Ponadto, z okoliczności danego przypadku musi wynikać, że osoba składająca oświadczenie wbrew swej woli zrobiła to, gdyż obawiała się, że jej samej lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste w przypadku jeżeli zachowa się w inny sposób. Istotna zatem jest realność spełnienia danej groźby i to w co ona godzi.

Osobą legitymowaną czynnie, a więc tą, która może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński pod wpływem groźby, jest tylko ten małżonek, który złożył owe oświadczenie.

Żądanie unieważnienia małżeństwa, z powodu wyżej opisanego należy wnieść w ciągu sześciu miesięcy od ustania obawy wywołanej groźbą. Jednakże po upływie trzech lat od zawarcia małżeństwa nie można wnieść żądania o unieważnienia małżeństwa z powodu złożenia oświadczenia pod wpływem groźby. Upływ powyższych terminów powoduje bowiem konwalidację („uzdrowienie”) małżeństwa, a więc nie może ono zostać już unieważnione z tego powodu.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29509 )
Array ( [docId] => 29509 )