Trzy sposoby podziału majątku wspólnego po rozwodzie

Autor: Trochimiuk Bartłomiej
Data: 09-04-2012 r.

Co zrobić, gdy sąd orzekł rozwód, a do podziału pozostał majątek wspólny? Wszystko zależy od tego czy dojdziesz do porozumienia między byłym współmałżonkiem. W zasadzie występują trzy możliwości podziału majątku po ustaniu małżeństwa.

Umowa w formie pisemnej, gdy małżonkowie nie mają nieruchomości

W sytuacji, gdy do majątku wspólnego zaliczają się jedynie ruchomości, wystarczy sporządzenie zwykłej umowy w formie pisemnej. Bardzo ważne jest, aby umowa ta zwierała precyzyjnie wskazaną datę jej zawarcia. Ponadto małżonkowie powinni wyszczególnić w niej wszelkie składniki majątkowe oraz określić ich wartość. Następnie należy określić, które składniki przypadną danemu małżonkowie. Nie jest przy tym wymagane, aby podział był równy i odpowiadał wartości poszczególnych składników.

Umowa w formie aktu notarialnego – przy nieruchomościach do podziału

W przypadku, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość niezbędne jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. W pozostałym zakresie aktualne pozostają uwagi dotyczące umowy w zwykłej formie pisemnej.

Podział sądowy – w każdym przypadku braku porozumienia

Jeżeli byli małżonkowie nie dojdą do porozumienia w kwestii zgodnego podziału majątku wspólnego, niezbędne będzie dokonanie jego sądowego podziału. Do podziału majątku wspólnego stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. W takim przypadku sąd zdecyduje co wchodzi w skład majątku wspólnego, dokona wyceny poszczególnych jego składników, a następnie stosownego jego podziału.

Trochimiuk Bartłomiej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29501 )
Array ( [docId] => 29501 )