Mięso na własne potrzeby - zmniejszone wymagania

Kategoria: Hodowla
Data: 14-05-2023 r.

Od 10 maja obowiązują nowe przepisy dotyczące utrzymywania świń, które będą wykorzystane do produkcji mięsa na własny użytek. Chów na własne potrzeby, także loch ma obniżone wymagania.

Nowe rozporządzenie, podpisane przez ministra rolnictwa 8 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, różnicuje wymagania, które muszą spełniać gospodarstwa utrzymujące świnie. Zakres wymagań będzie uzależniony od tego, czy zwierzęta będą służyły wyłącznie do produkcji mięsa na własne potrzeby, czy też nie. 

 

Ważne: Nowe obniżone wymagania pozwala, by na obszarach wolnych od ASEF świnie przemieszczały się między gospodarstwami, w których są utrzymywane wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Warunkiem jest, by gospodarstwa te znajdowały się na terenie tej samej gminy lub ewentualnie gminy sąsiedniej. 

Jeśli natomiast zwierzęta utrzymywane na potrzeby własne przemieszczają się na obszarach objętych ograniczeniami I-III, niezbędne jest spełnienie wszystkim wymagań oraz wzmocnionych środków bioasekuracji, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji UE w którym ustanowiono środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

Rolnik, który utrzymuje świnie na własne potrzeby, Nie musi sporządzać spisu posiadanych zwierząt z podziałem na: knury, knurki, lochy, loszki, warchlaki i tuczniki, tym samym nie będzie także musiał go aktualizować. Nie jest już wymagane sporządzenie rejestru:
a) wjeżdżających na ten gospodarstwa środków transportu, wykorzystywanych do przewozu świń, paszy albo innych produktów pochodzenia zwierzęcego
b) osób wchodzących do pomieszczeń w których są trzymane zwierzęta (rejestru wejść). 

Zniknie także zakaz wchodzenia osób postronnych do budynków ze zwierzętami, a osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, nie będą już mogły wykonywać takich działań tylko w jednym gospodarstwie. Obsługa zwierząt nie musi już stosować środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym: bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń, odkażania obuwia a nawet mycia i odkażania rąk. Jeśli gospodarstwo znajduje się na obszarze, na którym obowiązują ograniczenia związane z występowaniem pomoru świń, jednak utrzymywane są tam zwierzęta jedynie na własny użytek, nie ma już obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstwa. Rozporządzenie zmienia także zasady wykonywania badań laboratoryjnych w kierunku ASF wykonywanych przy uboju świń na użytek własny w gospodarstwach znajdujących się na obszarach objętych ograniczeniami. Badanie ma być wykonywane jedynie w przypadku podejrzenia wystąpienia ASF. Ewentualna konieczność wykonania badań pozostawiona jest do decyzji organów Inspekcji Weterynaryjnej. 

Rolnicy nie mają także obowiązku monitorować ani zwalczać gryzoni.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42972 )
Array ( [docId] => 42972 )