Obowiązki właścicieli i posiadaczy koniowatych

Kategoria: Hodowla
Data: 21-03-2023 r.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o nowych obowiązkach osób będących właścicielami bądź też posiadaczami zwierząt koniowatych, które wynikają z nowej ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (ustawa IRZ). 

Aby przyjrzeć się nowym obowiązkiem warto przeanalizować kogo one dotyczą:
a) właściciel - to osoba, która posiada prawo własności zwierzęcia. ARiMR zaleca, aby posiadał on numer identyfikacyjny producenta, dzięki któremu uzyska dostęp do Komputerowej Bazy Danych ARiMR. Pozwoli on m.in zgłaszać zdarzenia związane ze zwięrzętami koniowatymi
b) posiadacz - to osoba do której należy np. stadnina, ośrodek jeździecki czy stajnia. Jest odpowiedzialny za zwierzę w określonym czasie. W jego przypadku warunkiem jest posiadanie numeru producenta w ARiMR i zgłoszenie swojej działalności, wraz z określeniem siedziby stada. 

Oczywiście obie te funkcje może łączyć jeden podmiot, będący jednocześnie posiadaczem jak i właścicielem. 

Nowa ustawa IRZ zobowiązuje właścicieli do rejestracji działalności przez co rozumiane jest także zarejestrowanie siedziby stada. Obowiązek ten powstaje w momencie wprowadzenia pierwszego zwierzęcia do siedziby stada. Osoby, które utrzymywały koniowate już przed wejściem w życie nowych przepisów muszą zarejestrować swoją działalność do 6 kwietnia 2023 r. 

Rejestracja odbywa się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Właściciel może wybrać formę papierową bądź za pośrednictwem aplikacji IRZplus udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Posiadacz ma jedynie możliwość internetowej rejestracji. 

Osoby które już wcześniej miały zwierzęta koniowate, muszą je zgłosić do rejestru, należy przypisać zwierzę do działalności (do siedziby stada), na co mają czas - jak już wspomnieliśmy - do 6 kwietnia. Zgłoszenia można dokonać jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji. 

Jeśli koniowaty urodził się w Polsce, a jest wpisany do księgi prowadzonej w innym kraju członkowskim, właściciel i posiadacz mają w ciągu 7 dni od otrzymania zagranicznego dokumentu identyfikacyjnego zgłosić zwierzę do rejestru koniowatych za pośrednictwem związku hodowców koni - dopiero ten przekazuje informację do komputerowej pazy danych prowadzonej przez ARiMR. 

Do rejestru należy również zgłosić narodziny zwierzęcia. Termin na dokonanie zgłoszania wynosi 3 miesiące od daty urodzenia. Posiadacz robi to za pośrednictwem aplikacji IRZplus dokonując zgłoszenia do ARiMR. Natomiast obowiązki właściciela są w tym przypadku większe. Za pośrednictwem IRZplus lub papierowo zgłasza zdarzenie do ARiMR, może także dokonać zgłoszenia w związku hodowców koni, jednak wówczas musi również dołączyć kopię oświadczenia o pośrednictwie związku w zgłoszeniu zwierzęcia. Jeśli właściciel wybierze tę drogę, niezbędne jest przekazanie dokumentów w tradycyjnej, papierowej formie. 

Dostępne jest także w rejestrze zdarzenie określane mianem "ujawnienie". Dotyczy to zgłoszenia do rejestru zwierzęcia, które mają powyżej 1 roku i nie posiadają oznakowania, albo posiadają je, jednak nie zostały zarejestrowane, a tym samym ich tożsamość nie jest zweryfikowana. Ujawnienia należy dokonać w ARiMR. Procedura jest dokładnie taka sama jak wcześniej opisana procedura zgłoszenia narodzin zwierzęcia. Dokładnie w taki sam sposób muszą być zgłaszane: padnięcie, zabicie i ubój zwierząt koniowatych. W tym przypadku termin wynosi 7 dni od zaistnienia określonego zdarzenia. 

Związek hodowców koni musi zostać poinformowany o zmianie właściciela zwierzęcia. Nowy właściciel ma 7 dni na przekazanie związkowi dokumentu identyfikacyjnego oraz umowy przeniesiania prawa włości, bądź pisemnego oświadczenia o nabyciu koniowatego. 

Określone obowiązki zgłoszeniowe dotyczą również przemieszczania koniowatego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42775 )
Array ( [docId] => 42775 )