Sam projekt jest już realizowany od 3 lat, a jego pełna nazwa to "Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych". Odpowiedzialne za jego realizację jest konsorcjum, w którego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Restrukturyzacji Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Gospodarstwa opiekuńcze - sposób na usługi opiekuńcze?
Na polski grunt ma być przeniesiony model świadczenia usług opiekuńczych w wiejskich gospodarstwach domowych. Stąd ich nazwa - gospodarstwa opiekuńcze.
Pomysł na usługi opiekuńcze
Gospodarstwa opiekuńcze mają być odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczeństwa w zakresie opieki nad starszymi osobami. O problemach związanych z sytuacją seniorów na obszarach wiejskich pisaliśmy także w artykule Luksus godnego umierania
Projekt ma doprowadzić do stworzenia odpowiedniego mechanizmu opieki świadczonej w gospodarstwach opiekuńczych, dedykowanej osobom starszym i innym osobom potrzebującym wsparcia. Z drugiej strony ma zagwarantować rolnikom dywersyfikację dochodów. Zdaniem resortu rolnictwa taka forma opieka nie jest niczym nowym w Polsce, teraz zostanie jedynie ubrana w ramy prawne. Jest to także kolejny krok w kierunku deinstytucjonalizacji opieki nad osobami starszymi.
Zobacz także: Strategia rozwoju usług społecznych
Gospodarstwa opiekuńcze mają być swoistą prewencją społeczną, więc zdaniem pomysłodawców nie należy na nie patrzeć jako na wydatek, a raczej jako forma zaoszczędzenia kosztów.
Konkretyzacja polskiego modelu
Klientami polskich gospodarstw opiekuńczych mają być osoby dorosła narażone na wykluczenie społeczne. Optymalnie gospodarstwo powinno zagwarantować 6 godzin pobytu, jednak czas ten powinien być przede wszystkim dostosowany do konkretnej osoby. Będzie na to miał wpływ chociażby wymiar czasu pracy dzieci osoby korzystającej z opieki - tak by mogły ją odwieść i odebrać bez narażania zatrudnienia. Jako najbardziej pożądaną formę prowadzenia takiego gospodarstwa wskazywano fundację. Na etapie rozmów z osobami potencjalnie zainteresowanymi prowadzeniem gospodarstw opiekuńczych pojawiały się także pomysły powołania organizacji, która będzie zrzeszać te gospodarstwa i wspierać rolników chociażby w kwestiach organizacyjnych.
O ostatecznym kształcie prawnym tego modelu opieki zadecyduje międzyresortowy Zespół do spraw wdrożenia modelu gospodarstwa opiekuńczego
Zobacz także:
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
