Strategia rozwoju usług społecznych

Data: 08-06-2022 r.

Opieka dla potrzebujących ma być zapewniona w atmosferze rodzinnego ciepła, zamiast zimnej instytucji. Deinstytucjonalizacja to właśnie główny cel przyjętej przez Radę Ministrów Strategii rozwoju usług społecznych. 

Uchwała o przyjęciu polityki publicznej pod nazwą Strategia rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.) została przyjęta 7 czerwca 2022 r. 

 

W Polsce i na świecie

Deinstytucjonalizacja to także element projektu "Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Aktualizacja 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”. Jest to koncepcja przyjmowana nie tylko w polskiej polityce społecznej, lecz także w koncepcjach tworzonych na poziomie Unii Europejskiej. Nie można jednak mylić deinstytucjonalizacji z nagłym zamykaniem zakładów opieki całodobowej. Celem jest doprowadzenia do takich przemian w świadczeniu usług społecznych, by docelowo - w dłuższej perspektywie - takie zakłady w ogóle nie były potrzebne. Sami autorzy europejskich wytycznych zaznaczają jednak, że nie udało się takiego stanu jeszcze osiągnąć w żadnym z krajów Europy. 

Rodzinne środowisko

Opieka dla osób potrzebujących ma być świadczona w środowisku rodzinnym, w lokalnej społeczności. Jest ona przeznaczona głównie dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, zaburzeniami psychicznymi czy przeżywających kryzys bezdomności. Strategia jest także przewidziana dla rodzin i dzieci. Chodzi przede wszystkim o to, aby wypracować system wsparcia dla tych, którzy nie radzą sobie w codziennym funkcjonowaniu, ale z zapewnieniem by jak najdłużej mogły zachować swoją niezależność i mieszkać w swoich mieszkaniach. 

Nowy system usług społecznych

Aby strategia była skuteczna, konieczna jest ścisła współpraca między jednostkami administracji rządowej, jednostkami samorządowymi a także organizacjami pozarządowymi. Wspólnie istnieje możliwość wypracowania działań zapewniających skuteczny i trwały system świadczenia usług społecznych. Taki system ma pozwolić także osobom z niepełnosprawnościami być aktywną częścią społeczności lokalnej (tzw. włączenie społeczne). Celem ma być także rozwinięcie form pieczy zastępczej, by dzieci wychowywały się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rodzinnych. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41894 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41894 )