Prawna regulacja wytwarzania biometanu

Data: 31-12-2022 r.

Zmiana przepisów przygotowana przez zespół ekspertów działających przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich przygotował kompleksową regulację dotyczącą wytwarzania biometanu. Ma się ona znaleźć w nowelizacji ustawy o OZE, nad którą pracuje resort klimatu. Jaki jest pomysł na wykorzystanie potencjału biometanu? 

Nowe przepisy przede wszystkim definiują pojęcie biometanu. Dzięki odpowiednio dopracowanej definicji możliwe będzie wykorzystanie potencjału biogazowni rolniczych na cele gazowe, podobnie jak innych źródeł takich jak osady ściekowe z oczyszczalni ścieków. 

Aby rozwój rynku biometanu był możliwy, konieczne jest uruchomienie odpowiednich instrumentów wsparcia przeznaczony jedynie na produkcję biometanu z różnych surowców, a jednocześnie uwzględniających możliwości techniczne i uwarunkowania ekonomiczne. Przewiduje się, że wprowadzony instrument będzie oparty na koncepcji dwustronnego kontraktu różnicowego. Taki model jest w Polsce wykorzystywany w systemie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. 

Aby produkcja biometanu spełniła swoje zadania, konieczna jest integracja instalacji biometanowych z siecią gazową, do czego niezbędne są odpowiednie możliwości techniczne. To dzięki nim będzie można wprowadzić ten rodzaj paliwa gazowego do sieci gazowych dystrybucyjnych i przesyłowych. Aby to ułatwić, nowe przepisy mają umożliwiać stosowanie dedykowanych taryf przesyłowych i dystrybucyjnych, które będą dotyczyły odbiorców końcowych. 

Kolejnym ułatwieniem mają być odpowiednie procedury związane z procesem inwestycyjno-budowlanym dotyczącym instalacji biometanowych. Obejmuje to chociażby wydawanie decyzji środowiskowych, pozwoleń na budowę i pozwoleń na użytkowanie. Nowe przepisy mają przyspieszyć i ułatwić realizację tego rodzaju inwestycji. 

Biometan może być także rozwiązaniem dla sektora transportowego. Od 2023 r. musi on bowiem wykorzystywać tzw. biopaliwa II generacji lub wykorzystywać dodatki do paliw ciekłych w postaci tzw. biokomponentów II generacji pochodzenia odpadowego. Eksperci pracujący nad nowymi przepisami podkreślali jak ważna jest możliwość wykorzystania krajowego potencjału biokomponentów, którym dysponuje sektor rolno-spożywczy. Odpowiedzią ma być właśnie biometan wytwarzany z biodegradowalnych substratów pochodzenia odpadowego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42528 )
Array ( [docId] => 42528 )