Nowe przepisy motywowane są głównie wzmocnieniem ochrony konsumenta. Zmiany podyktowane są mnogością usług na rynku finansowym i coraz większego ich skomplikowania. Potrzeba wzmożonych działań w zakresie edukacji wynika chociażby z liczby skarg na naruszenia praw konsumenta, które spływają każdego roku. Projekt ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz niektórych innych ustaw został już przyjęty przez Sejm.
Fundusz Edukacji Finansowej do przekształcenia
Projekt zmieniający zasady funkcjonowania Funduszu Edukacji Finansowej został przyjęty 11 października przez Radę Ministrów. Jeśli przepisy wejdą w życie, Fundusz Edukacji Finansowej zostanie przekształcony w państwowy fundusz celowy, a jego dysponentem stanie się minister finansów.
Zobacz także: Przeliczanie na złote zaliczki otrzymanej w euro
Projektowane rozwiązania zmieniają zasady funkcjonowania Funduszu Edukacji Finansowej. Obecnie zadania związane z działalnością edukacyjną i informacyjną, dotyczącą rynku finansowego realizowane są przez Rzecznika Finansowego, który dysponuje środkami Funduszu Edukacji Finansowej, na wniosek Rady Edukacji Finansowej.
Docelowo fundusz zostanie przekształcony w państwowy fundusz celowy, a jego dysponentem będzie minister finansów. Takie rozwiązanie - zdaniem projektodawców - przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania pieniędzy w funduszu.
Zobacz także: Co zrobić kiedy pieniądze znikają z konta?
Nowa ustawa ma także polepszać ochronę konsumentów na rynku finansowym. Ochrona ta ma zwiększyć się także dzięki działaniom edukacyjnym. Pieniądze z funduszu mają być przeznaczane na edukację finansową, rozumianą jako opracowywanie i realizacja strategii edukacji finansowej, organizowanie kampanii edukacyjnych i informacyjnych, czy wspieranie projektów edukacyjnych i promocyjnych dotyczących finansów. Zdaniem projektodawców, dobrze poinformowane społeczeństwo będzie miało większe kompetencje finansowe, a to przełoży się na bezpieczeństwo funkcjonowania w relacjach z podmiotami funkcjonującymi na rynku usług finansowych.
Nowe przepisy mają usprawnić działalność Rzecznika Finansowego jak i jego biura. To także ma na celu zwiększyć efektywność ochrony klientów rynku finansowego. Projekt zawiera przepisy gwarantujące ciągłość finansowania działalności Rzecznika Finansowego i usprawnienie gospodarowania pieniędzmi, które ma do dyspozycji.
Przewiduje się chociażby wprowadzenie rocznych deklaracji dotyczących opłat na finansowanie działalności zarówno Rzecznika jak i jego biura. Aby działanie było skuteczniejsze, nowe przepisy mają zagwarantować możliwości powoływania pełnomocników terenowych przez Rzecznika.
Nowe przepisy mają - zgodnie z intencją projektodawców - wejść w życie w styczniu nowego roku.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Informacja opublikowana w wykazie decyzji Rządu na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
