Fundusz Edukacji Finansowej do przekształcenia

Data: 13-10-2022 r.

Projekt zmieniający zasady funkcjonowania Funduszu Edukacji Finansowej został przyjęty 11 października przez Radę Ministrów. Jeśli przepisy wejdą w życie, Fundusz Edukacji Finansowej zostanie przekształcony w państwowy fundusz celowy, a jego dysponentem stanie się minister finansów. 

Nowe przepisy motywowane są głównie wzmocnieniem ochrony konsumenta. Zmiany podyktowane są mnogością usług na rynku finansowym i coraz większego ich skomplikowania. Potrzeba wzmożonych działań w zakresie edukacji wynika chociażby z liczby skarg na naruszenia praw konsumenta, które spływają każdego roku. Projekt ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym oraz niektórych innych ustaw został już przyjęty przez Sejm. 

Projektowane rozwiązania zmieniają zasady funkcjonowania Funduszu Edukacji Finansowej. Obecnie zadania związane z działalnością edukacyjną i informacyjną, dotyczącą rynku finansowego realizowane są przez Rzecznika Finansowego, który dysponuje środkami Funduszu Edukacji Finansowej, na wniosek Rady Edukacji Finansowej.

Docelowo fundusz zostanie przekształcony w państwowy fundusz celowy, a jego dysponentem będzie minister finansów. Takie rozwiązanie - zdaniem projektodawców - przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania pieniędzy w funduszu. 

Nowa ustawa ma także polepszać ochronę konsumentów na rynku finansowym. Ochrona ta ma zwiększyć się także dzięki działaniom edukacyjnym. Pieniądze z funduszu mają być przeznaczane na edukację finansową, rozumianą jako opracowywanie i realizacja strategii edukacji finansowej, organizowanie kampanii edukacyjnych i informacyjnych, czy wspieranie projektów edukacyjnych i promocyjnych dotyczących finansów. Zdaniem projektodawców, dobrze poinformowane społeczeństwo będzie miało większe kompetencje finansowe, a to przełoży się na bezpieczeństwo funkcjonowania w relacjach z podmiotami funkcjonującymi na rynku usług finansowych. 

Nowe przepisy mają usprawnić działalność Rzecznika Finansowego jak i jego biura. To także ma na celu zwiększyć efektywność ochrony klientów rynku finansowego. Projekt zawiera przepisy gwarantujące ciągłość finansowania działalności Rzecznika Finansowego i usprawnienie gospodarowania pieniędzmi, które ma do dyspozycji. 

Przewiduje się chociażby wprowadzenie rocznych deklaracji dotyczących opłat na finansowanie działalności zarówno Rzecznika jak i jego biura. Aby działanie było skuteczniejsze, nowe przepisy mają zagwarantować możliwości powoływania pełnomocników terenowych przez Rzecznika.  

Nowe przepisy mają - zgodnie z intencją projektodawców - wejść w życie w styczniu nowego roku. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Informacja opublikowana w wykazie decyzji Rządu na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42257 )
Array ( [docId] => 42257 )