Program Dostępna przestrzeń publiczna

Data: 09-05-2023 r.

Jednostki samorządu terytorialnego czy organizacje pozarządowe mogą uzyskać nawet 80% dofinansowania na inwestycje, które zwiększą dostępność przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Jednym z celów nowego programu jest np. dostosowanie placów zabaw w taki sposób, by mogły z nich korzystać niepełnosprawne dzieci. 

Program "Dostępna przestrzeń publiczna" jest wieloletnim programem, realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W latach 2023-2027 przeznaczono na jego realizację ok. 300 mln zł. Jego celem jest ułatwienie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami korzystania z usług a także sprawniejszego poruszania się w przestrzeni publicznej, która ma być pozbawiona barier - chociażby architektonicznych. 

O wsparcie mogą ubiegać się:
a) jednostki samorządu terytorialnego
b) organizacje pozarządowe
c) podmioty lecznicze świadczące opiekę ginekologiczną, w tym opiekę prekoncepcyjną (opieka w okresie przed planowaną ciążą), opiekę podczas ciąży oraz po porodzie.
d) kościoły lub inne związki wyznaniowe

W tym roku program jest realizowany w czterech modułach:
a) likwidacja barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego
b) likwidacja barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez kościoły, związki wyznaniowe czy osoby prywatne
c) poprawa dostępności istniejących placów zabaw oraz utworzenie nowych - dotyczy to wszystkich podmiotów, które mogą się ubiegać o dofinansowanie. Moduł ten ma zapewnić zarówno niepełnosprawnym dzieciom jak i ich rodzicom łatwiejszy dostęp do przestrzeni publicznej.
d) likwidacja barier technicznych, informacyjno-komunikacyjnych a także wyposażenie w urządzenia i technologie wspomagające, które pozwolą osobom z niepełnosprawnościami na skorzystanie z usług świadczonych przez podmioty lecznicze. Dotyczy to przede wszystkim opieki ginekologiczno położniczej, która powinna być powszechnie dostępna, a ze względu na występujące bariery nie mogą z niej korzystać osoby niepełnosprawne. O pieniądze w ramach tego modułu mogą ubiegać się m.in. placówki lecznicze wymienione w ustawie o działalności leczniczej, a także spółki prawa handlowego z większościowym udziałem Skarbu Państwa.

Dla każdego z modułu przewidziano budżet, który wynosi odpowiednio:
a) 50,6 mln zł
b) 12 mln zł
c) 10,6 mln zł
d) 6,6 mln zł

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42955 )
Array ( [docId] => 42955 )