Czy należy wystawić kierowcy z innej firmy zaświadczenie o działalności

Data: 27-05-2016 r.

Jeżeli przewoźnik chce zatrudnić kierowcę, który na co dzień jest pracownikiem innego przedsiębiorstwa, może posłużyć się zaświadczeniem o nieprowadzeniu pojazdu wystawionym przez pracodawcę kierowcy. Nie musi sam wystawiać tego dokumentu.

Przewoźnik, który chce zatrudnić kierowcę choćby w celu wykonania jednego przewozu, jest zobowiązany wyposażyć go w odpowiednie dokumenty. Jednym z nich będzie zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, jeśli kierowca nie prowadził ciężarówki w danym czasie i jego okresy nieprowadzenia nie wynikają z zapisów tachografu. Kierowca może wykonywać przewozy u więcej niż jednego przewoźnika. Jednak warunek jest taki, że poinformuje każdego z nich, iż nie jest on jedynym jego pracodawcą. Zazwyczaj wykonuje się to na zasadzie oświadczenia.

Kontrola drogowa dotyczy danego kierowcy i przewoźnika, na rzecz którego wykonywany jest przewóz drogowy. Zatem kierowca podczas kontroli jest zobowiązany pokazać inspektorom zaświadczenie o działalności od przewoźnika innej firmy (gdyż wtedy u niego pracował), a z drugiej firmy będzie mógł pokazać umowę (np. zlecenie) na wykonanie danego przewozu. Ta umowa potwierdzi, że od danego dnia jest tam zatrudniony. Powinien także okazać do kontroli aktualne wykresówki, które potwierdzą jego czas pracy.

Jakub Wolański, specjalista do spraw transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Szanowny Panie Specjalisto, Po pierwsze podał Pan błędną podstawę prawną bowiem przepisem regulującym opisywaną kwestie jest art. 31. ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. Po drugie Pański wywód jest błędny gdyż zgodnie z ww. przepisem "Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany wystawić kierowcy wykonującemu przewóz drogowy zatrudnionemu u tego przedsiębiorcy zaświadczenie" oraz "Zaświadczenie, (...) przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy wręcza kierowcy przed rozpoczęciem przez kierowcę przewozu drogowego, a kierowca to zaświadczenie podpisuje". Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do kierowcy niezatrudnionego przez przedsiębiorcę, lecz wykonującego osobiście przewozy na jego rzecz, oraz do przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy drogowe. Przydałoby się sprostować artykuł bo ludzie to niestety czytają i kto im potem odda 500 zł za mandat za brak dokumentu?

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39038 )
Array ( [docId] => 39038 )