Ryczałt za nocleg w kabinie podczas trasy krajowej i zagranicznej

Data: 19-04-2016 r.

W Polsce przysługuje kierowcy 25% ryczałtu za nocleg w kabinie w porze nocnej, jeżeli trwa co najmniej sześć godzin pomiędzy 21.00 a 7.00. Jeżeli kierowca odpoczywa w innych porach, wówczas ryczałt się nie należy.

W przypadku podróży zagranicznych nie ma znaczenia godzina, w której kierowca odbiera odpoczynek. Ważne jest, aby trwał minimum dziewięć godzin. Ponadto w ciągu jednej doby kierowcy należy się ryczałt za jeden nocleg.

 

W myśl obowiązujących przepisów za nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia. Jeżeli kierowca nie przedłoży rachunku za nocleg, wówczas przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej limit. Warto przy tym pamiętać, że tych zasad nie stosuje się, jeżeli pracodawca lub strona zagraniczna zapewniają pracownikowi bezpłatny nocleg.

Arkadiusz Góra, ekspert OCRK

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38868 )
Array ( [docId] => 38868 )