ITD akceptuje kwadrans odchylenia od czasu jazdy

Data: 10-04-2013 r.

Tachograf cyfrowy zamontowany w pojeździe zatrzymującym się w kilku miejscach, może przyczynić się do przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia auta. Inspektorzy ITD tolerują 15 minut odchylenia od czasu pracy kierowców.

Kierowcy, którzy wykonują kursy z częstymi przystankami lub z kilkoma miejscami rozładunku i używają tachografu cyfrowego, mogą mieć więcej zapisów o prowadzeniu pojazdu, niż gdyby stosowali tachograf analogowy. Wynika to z faktu, że urządzenia cyfrowe są bardziej precyzyjne od analogowych i dokładniej rejestrują czas pracy kierowców. Problem ten przestanie istnieć, gdy tachografy cyfrowe wyprą całkowicie urządzenia analogowe, ale na razie trzeba go jakoś rozwiązać.

Tolerancyjni inspektorzy ITD

Kierowcy powinni być traktowani jednakowo, bez względu na rodzaj używanego przez nich tachografu. Komisja Europejska zaleciła więc organom kontrolnym państw UE tolerancyjne podejście do osób, które wykonują pojazdami wyposażonymi w tachografy cyfrowe kursy z częstymi przystankami lub z kilkoma miejscami rozładunku. Podczas kontroli danych zapisanych na cyfrowym tachografie inspektorzy ITD mają akceptować maksymalnie 15-minutowe odchylenia ponad 4,5-godzinne okresy prowadzenia pojazdu. Oczywiście tylko w odniesieniu do kursów z częstymi przystankami lub z kilkoma miejscami rozładunku.

Ponad 15 minut – kara od ITD

W Polsce tolerancja ta została uwzględniona już w samym taryfikatorze kar, załączonym do ustawy z 6 września 2011 r. o transporcie drogowym. Przewiduje się w nim karę za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy dopiero gdy czas ten wynosi powyżej 15 minut.

Podstawa prawna:
  • wytyczne opracowane przez Komisję Europejską przy współpracy ekspertów instytucji kontrolnych, organizacji pracowniczych oraz przedsiębiorstw,
  • ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1265).

Roman Kozub, prawnik, były pracownik instytucji kontrolnej, pełnomocnik renomowanych firm transportowych


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32004 )
Array ( [docId] => 32004 )