Jak rekompensować kierowcy pracę w niedziele i święta

Data: 05-01-2016 r.

Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość zatrudniania pracowników w niedziele i święta. Katalog przypadków zezwalających na świadczenie pracy w tych dniach został zawarty w Kodeksie pracy. Pracę w niedzielę i święto można zrekompensować, oddając w zamian inny dzień wolny. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego, należy to wynagrodzić finansowo.

W zamian za pracę w niedzielę dzień wolny powinien zostać udzielony pracownikowi w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, wtedy pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Gdy udzielenie dnia wolnego od pracy w tym terminie nie będzie możliwe, wówczas pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Przyczyna, z powodu której nie można było udzielić pracownikowi dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, może leżeć zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca może usprawiedliwiać się wystąpieniem szczególnych okoliczności, jak chociażby obowiązek zapewnienia ciągłości pracy. Może też zdarzyć się sytuacja, że pracownik nie odebrał dnia wolnego chociażby z powodu choroby lub rozwiązania stosunku pracy.

 

W zamian za pracę w święto dzień wolny powinien być zapewniony pracownikowi w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto. Również w tym przypadku mogą wystąpić okoliczności uniemożliwiające udzielenie pracownikowi dnia wolnego, leżące po stronie pracodawcy lub pracownika.

Z ogólnych przepisów prawa pracy wynika, że za pracę w niedziele i święta przysługuje dzień wolny, a nie czas wolny. Dzień wolny przysługuje bez względu na to, w jakim wymiarze świadczył pracę w niedzielę lub święto. Nawet jeśli pracownik przepracował dwie godziny, należy mu udzielić całego dnia wolnego. Udzielony dzień wolny rekompensuje natomiast pracownikowi pracę w tym dniu w granicach dobowej normy czasu pracy, tj. maksymalnie osiem godzin. Jeśli w takim dniu praca będzie świadczona w wymiarze wyższym, to po przekroczeniu ośmiu godzin mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych. Taka praca powinna być odpowiednio zrekompensowana, tj. wypłaceniem wynagrodzenia z dodatkiem albo udzieleniem czasu wolnego.

Przykład:

Kierowca świadczy pracę od poniedziałku do piątku, w podstawowym systemie czasu pracy, w godzinach 10.00–18.00 przy obsłudze wycieczek po Warszawie. W święto 11 listopada 2015 r., w zastępstwie za innego kierowcę, świadczył pracę przy obsłudze jednodniowej wycieczki po Mazowszu, która trwała 11 godzin. Pracodawca w zamian udzielił mu dnia wolnego we wtorek 17 listopada 2015 r., a za trzy godziny wypłacił wynagrodzenie z tytułu pracy nadliczbowej.

Grzegorz Sobota, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38294 )
Array ( [docId] => 38294 )