Kara za brak wykresówek na drodze i w firmie

Autor: Katarzyna Laskowska-Woś
Data: 02-01-2016 r.

Gdy dojdzie do kontroli drogowej Inspekcji Transportu Drogowego zostanie ukarany kierowca, który nie okaże wykresówek z ostatnich 28 dni. Przedsiębiorca może natomiast dostać karę podczas kontroli w siedzibie swojej firmy.

Podmiot wykonujący przewóz jest zobowiązany do przechowywania wykresówek przez co najmniej rok. Wymogiem tym nie są objęte jedynie wykresówki z okresu 28 dni wstecz, ponieważ te dokumenty musi mieć przy sobie kierowca na wypadek kontroli drogowej.

Kara za brak wykresówek na drodze

Z obowiązkiem przechowywania przez przedsiębiorcę wykresówek wiąże się konieczność należytego zabezpieczenia tych dokumentów przed:

  • kradzieżą,

  • zniszczeniem,

  • dostępem osób niepowołanych, a także

  • zgubieniem.

Ten sam obowiązek ciąży na kierowcy, jeśli chodzi o wykresówki z ostatnich 28 dni.

Jeżeli kierowca zgubił wykresówki z ostatnich 28 dni, czyli te, które musiał mieć przy sobie i okazywać do kontroli drogowej, z całą pewnością zostanie ukarany mandatem w przypadku takiej kontroli. Za nieokazanie wymaganych dokumentów kierowcy grozi kara 500 zł. Za wyposażenie kierowcy w wymagane dokumenty odpowiada także zarządzający transportem. Może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za niewyposażenie kierowcy w wykresówki − za każdą wykresówkę grozi mu 500 zł kary. Jest jednak wówczas szansa, że oświadczenie kierowcy o zagubieniu tych dokumentów będzie okolicznością zwalniającą od odpowiedzialności zarządzającego. Przedsiębiorca, jeśli sam nie jest zarządzającym, nie odpowiada za wyposażenie kierowcy w dokumenty i nie dostanie żadnej kary podczas kontroli drogowej.

Sankcja za brak wykresówek w firmie

Inaczej będzie w przypadku kontroli w przedsiębiorstwie, wówczas za okazanie wykresówek odpowiada tylko przedsiębiorca. Za brak każdej z nich grozi mu 500 zł kary. Zdarza się, że organy kontroli nie nakładają kary za nieokazanie do kontroli w firmie wykresówek skradzionych lub zgubionych przez kierowcę, ale wyłącznie jeśli chodzi o te 29 sztuk wykresówek, które były wymagane w pojeździe.

Podstawą do odstąpienia od nałożenia takiej kary może być oświadczenie kierowcy o zgubieniu dokumentów, protokół zgłoszenia kradzieży na policję lub inne posiadane dokumenty, np. protokół zniszczenia sporządzony podczas wypadku czy pożaru pojazdu.

Katarzyna Laskowska-Woś, doradca firm transportowych, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38281 )
Array ( [docId] => 38281 )