Jazda drugim autem − zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu niepotrzebne

Data: 26-06-2013 r.

Kierowca ma obowiązek udokumentować aktywność z okresu 28 dni wstecz. Jednak jeśli przez kilka dni kierowca prowadził inną ciężarówkę niż zwykle, nie ma potrzeby wystawiać za ten czas zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu.

Gdy kierowca prowadzi pojazd wyposażony w tachograf analogowy, musi okazać do kontroli wykresówki z bieżącego dnia i poprzednich 28 dni. W przypadku tachografu cyfrowego powinien okazać kartę z zarejestrowanymi danymi z tego okresu. Przepis wymaga udokumentowania aktywności kierowcy z okresu 28 dni wstecz, a nie aktywności pojazdu z tego okresu. Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu ma na celu udokumentowanie i uzasadnienie braku wykresówek z któregokolwiek okresu w ciągu ostatnich 28 dni. Wykresówek tych nie należy zostawiać w innym pojeździe w przypadku jego zmiany, lecz mieć je zawsze przy sobie w trakcie wykonywania przewozu drogowego.

Kierowcy stosują wykresówki lub karty kierowcy w każdym dniu, w którym prowadzą pojazd, począwszy od momentu, w którym go przejmują. W dniach, kiedy nie prowadzą nie mają obowiązku rejestrowania swojej pracy na wykresówkach i za te okresy powinni posiadać zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Kiedy kierowca prowadzi drugi pojazd i posiada zapisy tachografu z okresu jego prowadzenia, nie trzeba mu wystawiać żadnego zaświadczenia. Musi je mieć przy sobie jedynie za te okresy, gdy nie prowadzi żadnego z samochodów.

Potwierdza to treść art. 31 ust 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, zgodnie z którym przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy ma obowiązek wystawić kierowcy zatrudnionemu u niego zaświadczenie, w przypadku gdy kierowca:

  1. przebywał na zwolnieniu lekarskim,
  2. był na urlopie wypoczynkowym,
  3. miał czas wolny od pracy,
  4. prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006 lub umowy AETR,
  5. wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu,
  6. pozostawał w gotowości.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32016 )
Array ( [docId] => 32016 )